Дигитализираните копия на лекциите са поставени в изложбени витрини, специално изработени от ПГ по дървообработване „Христо Ботев“. Те са осигурени от Национален литературен музей и къща музей „Димитър Димов“ с главен уредник д-р Милена Катошева, която ще представи и оригиналите, които ще могат да се видят на откриването.
Името на автора на „Тютюн“ е емблематично за историята на висшето училище, създадено преди 75 години като Агрономо-лесовъден факултет към Пловдивския държавен университет „Паисий Хилендарски“ през 1945 г. В края на 1946 г. Димитър Димов постъпва на работа във факултета и преподава „Анатомия и физиология на домашните животни“.
Настоящата изложба включва лекции на проф. Димитър Димов от преподавателския му период в Пловдив: План на лекции в 3 свитъка; Физиология на дишането; Физиология на кръвта и кръвообращението; Физиология на отделителните органи; Физиология на храносмилането.
Те намират своето достойно място в библиотеката на Аграрен университет, където през 2021 г., във връзка със 70 години от написването на романа „Тютюн“, една от читалните бе преименувана „Проф. Димитър Димов“.
Студенти от катедрата по животновъдни науки към университета ще направят съпоставка между плана лекции по анатомия и физиология на домашните животни, по който учат днес, с изработения от Д. Димов преди 76 години.
Ще бъде представен филм за Димитър Димов, отразяващ творческия му и преподавателски му период, докато е живял и работил в Пловдив.
Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града. Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..
Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..
Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната. Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет. Следва тържествено шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя. Тържественото..
Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година. Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..
Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..