Минимум 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими в област Смолян, според Областната аптечна карта, която бе представена преди ден. В момента в региона има само 44 аптеки и нито една от тях не е денонощна. Изключително малък е и делът на селските аптеки – в цялата област има само шест аптеки.
Темата коментира в програма "Ден след ден" д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ-Смолян, която съобщи че комисия е успяла да се справи с поставената задача в първоначално обявения срок -края на месец октомври и да изготви аптечната карта.
По думите й това е станало благодарение на добрата организация на работа и с отговорното отношение на всички институции.
Относно липсата на денонощни аптеки директорът на РЗИ обясни:
Сами разбирате, че е неприятно да няма такава услуга още повече, че лекарствоснабдяването е част от здравеопазването на хората и ние много съжаляваме, че не съумяхме в областта да осигурим тази услуга. Но в крайна сметка това зависи от самите аптеки. Те са търговски дружества и се оказва, че е много скъпо и трудоемко да осигурят такава услуга при положение, че потреблението през нощта е много малко.
Тя подчерта, че в момента аптеките са частни фирми и РЗИ не разполага със собствен държавен ресурс да организира през нощта да работи аптека. По думите й аптечната карта е първата стъпка държавата да се заеме с решаването и на тези проблеми.
Много се надяваме това да е първа стъпка - като започнем с определянето на минималните потребности от аптеки и специалисти, работещи в тях по области да се направи национална аптечна карта и въз основа на нея държавата да изгради своите политики за осигуряване на равнопоставен достъп на хората до лекарства, обясни д-р Кубатева.
По думите и с тази аптечна карта ще се даде актуалното състояние на аптечната мрежа по видове дейности, минималните потребности относно необходимия минимален брой аптеки и необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти, които да обслужват тези аптеки.
Определянето на броя на аптеките става с помощта на методика от МЗ и според нея например при 40 хиляди души може да има една нощна аптека. Освен това областната комисията обосновано е направила предложенията си, съобразени с спецификите на областта.
Да има териториално покритие поне около областния град и в двата други полюса на областта - към Девин - Доспат и Златоград. И по този начин да помислим за всички хора в областта, т.е в Смолян, Златоград и Девин да има денонощни аптеки. Също така допълнителни аптеки ще има във всички общински центрове като най-много ще са в областния град, поясни директорът на РЗИ.
В момента в 5 села има шест аптеки - в Давитково, Смилян -2 аптеки, Хвойна, Момчиловци и село Върбина.
При определената в становището за областна аптечна карта, минимална потребност от 52 аптеки, включително и 3 с денонощен режим на работа, са необходими минимум 139 магистър-фармацевти и 58 помощник-фармацевти.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..