Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

52 аптеки са нужни в Смолянско, сега са 44 и няма денонощни


Минимум 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими в област Смолян, според  Областната аптечна карта, която бе представена преди ден. В момента в региона има само 44 аптеки и нито една от тях не е денонощна. Изключително малък е и делът на селските аптеки – в цялата област има само шест аптеки. 

Темата коментира в програма "Ден след ден" д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ-Смолян, която съобщи че комисия е успяла да се справи с поставената задача в първоначално обявения срок -края на месец октомври и да изготви аптечната карта. 

По думите й това е станало  благодарение на добрата организация на работа и с отговорното отношение на всички институции.

Относно липсата на денонощни аптеки директорът на РЗИ обясни:

Сами разбирате, че е неприятно да няма такава услуга още повече, че лекарствоснабдяването е част от здравеопазването на хората и ние много съжаляваме, че не съумяхме в областта да осигурим тази услуга. Но в крайна сметка това зависи от самите аптеки. Те са търговски дружества и се оказва, че е много скъпо  и трудоемко да осигурят такава  услуга при  положение, че  потреблението през нощта е много малко.

Тя подчерта, че в момента аптеките са частни фирми и  РЗИ не  разполага със собствен държавен ресурс да организира през нощта да работи аптека. По думите й аптечната карта е първата стъпка държавата да се заеме с решаването и на тези проблеми.

Много се надяваме това да е първа  стъпка - като започнем с определянето на минималните потребности от аптеки и специалисти, работещи в тях по области да се направи национална аптечна карта и въз основа на нея държавата да изгради своите политики за осигуряване на равнопоставен достъп на хората  до лекарства, обясни д-р Кубатева.

По думите и с тази аптечна карта ще се даде актуалното състояние на аптечната мрежа по видове дейности, минималните потребности относно необходимия минимален брой аптеки и  необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти, които да обслужват тези аптеки. 

Определянето на броя на аптеките става с помощта на методика от МЗ и според нея  например при 40 хиляди души може да има една нощна аптека. Освен това областната комисията обосновано е направила предложенията си, съобразени с спецификите на областта. 

Да има териториално покритие поне около областния град и в двата други полюса на областта - към Девин - Доспат и Златоград. И по този начин да  помислим за всички хора в областта, т.е в Смолян, Златоград и  Девин  да има денонощни аптеки. Също така допълнителни аптеки ще има във всички общински центрове като най-много ще са в областния град, поясни директорът на РЗИ.

В момента в 5 села има шест аптеки - в Давитково, Смилян -2 аптеки, Хвойна, Момчиловци и село Върбина. 

При определената в становището за областна аптечна карта, минимална потребност от 52 аптеки, включително и 3 с денонощен режим на работа, са необходими минимум 139 магистър-фармацевти и 58 помощник-фармацевти.

Интервюто с д-р Мими Кубатева е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО.  Регистрацията за участници..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46