Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РЗК показва забрадката като част от българската народна носия

| обновено на 04.11.22 в 13:28

Регионална занаятчийска камара - Пловдив започва реализирането на проекта „Занаятите - наследство и бъдеще“, финансиран от Национален фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“. 

Проектът ще се реализира на територията на общините Пловдив, Карлово, Сопот и Родопи, в рамките на 12 месеца и е насочен към традицонните занаяти, тяхното опазване и популяризиране, обясни председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева. 

Целенасочен фокус се поставя и върху  децентрализацията на  културния живот,  чрез  участие на  жителите от региона. Социално ангажирана кауза на проекта е насочена към интеграцията на деца със специални потребрости както и емигранти от Украйна.

Дейностите по проекта, предвиждат провеждане на обучения, безплатни работилници за над 300 деца, създаване на специализиран сайт и канали в социалните медии, в които ще бъдат представени  три филма, клип и 18 видеоматериала за различни занаяти. 

С подкрепата на Регионалния център за нематериално наследство за Югоизточна Европа към ЮНЕСКО, те ще достигнат до аудитории от специалисти и обществеността в 16 държави от мрежата, съобщи Ирена Тодорова, директор на  Регионален  център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО – един от партньорите по проекта.  

Ключова дейност в проекта е организирането и провеждането на изложба „Визия, Разказ, Докосване”. Куратор на фото изложбата ще бъде изследователят-етнограф, творец и майстор Стоян Стоянов, който ще разкаже приказката за забраждането през годините, в които забрадката е била част от аксесоара и украсата на българската женска носия. 

Ще бъде организирана и кръгла маса „Занаятите – между творческата икономика и опазването на наследството. Решения за бъдещето”, която ще приключи със заключителен документ по темата с предложения до местната и държавна власт.

Зам.-кметът по култура Пламен Панов коменира, че Община Пловдив, като партньор по проекта, ще продължи да покрепя занаятчиите и работа на Занаятчийската камара в града. Той пое ангажимент да съдейства за намиране на ново място за  работа на майсторите от Бакаловата къща, която трябва да се освободи, заради обособяването и като информационен център по проекта за Небет тепе. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за изкуството, театъра и възможността да бъдеш

"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Т еатърът..

обновено на 08.03.25 в 10:13

ЕВИ-творци гостуват на село Гранит

На 8-ми март в галерия „Гранит“ в едноименното старозагорско село се открива изложба под надслов „От Ева до Ева”. В нея жени творци представят свои произведения живопис, графика, скулптура, както и фотография и фотографика. Авторките са специално подбрани от кураторката Антония Маринова – Crazy, чиято амбиция е изложбата да не е просто колекция..

публикувано на 08.03.25 в 09:20

Мозаечното ни наследство на изложба в Епископската базилика

Изложба в Епископската базилика на Филипопол  представя мозаечното наследство на България. Печатната изложба "България и мозайките" представя богатото и разнообразно мозаечно наследство в България чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки, както и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на..

публикувано на 07.03.25 в 15:46

Изложби в Пловдив и в с. Гранит търсят жената в изкуството

Традиционната изложба „Дами канят“ се открива тази вечер в залата на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети Обединител“ 153.   В нея участват 26 художнички, които избират творби, с които ще представят тяхната визия за женския свят.   Свои картини ще представят и 13 мъже художници, които изразяват творческите им вдъхновения..

публикувано на 07.03.25 в 12:47

"Домакинството" ни на ЮНЕСКО в Париж е загуба на престиж

Горещият картоф с проваленото домакинство на сесията на ЮНЕСКО се прехвърля от новото на предишното правителство, коментира разразилия се скандал, каза в предаването "Точно днес" депутатът от ПП- ДБ Манол Пейков. България губи престиж. България е организирала форум от такъв калибър от 40 години и след така стеклите се обстоятелства няма да ги..

публикувано на 07.03.25 в 12:12