Тази събота, 19-ти ноември, от 18 часа, Антония Дочева открива самостоятелната си изложба „All that jazz“, в галерия „Артистика“. Авторката ще ни пренесе в света на джаза, с над 25 рисунки.
„Джазът учи на живот с достойнство, подхранва порива към свобода, непримиримост към несправедливостите и призовава към промяна на света към добро. Той дава нужното за укрепване на духа, влива сили, създава общност. Джазът произнася истината. Създаването на тази музика е резултат на избор, в който има опора в ценности“, казва Антония Дочева.
Тя е родена в София, през 1968 година. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1973 се дипломира в Националната художествена академия “Николай Павлович”, специалност “Илюстрация и оформление на книгата”.
Художничката илюстрира 45 книги за деца, повечето от които са публикувани освен в България, също в Испания, Англия, Полша, Русия и Чехия. Оформя и илюстрира три тома приказки на Братя Грим. Създава над 5000 илюстрации за детски анимационни филми. Нейни живописни творби, два портрета и натюрморт, са притежание на Националната художествена галерия. Множество от платната ѝ се намират в частни колекции и обществени галерии в България, Гърция, Италия, Франция, Германия, Австрия, Англия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
На въпроса, дали джазът е любимата ѝ музика, с усмивка отговаря: “Ще бъда много лошо наказана, ако само тя е любимата ми музика, защото аз съм цигулар, който е решил да рисува. Прекъснах си свиренето, кандидатствах художествена гимназия, после академията. Аз, всъщност, съм илюстратор. Един илюстратор трябва да е наясно с човешката фигура, с нейното движение, ракурсни форми и т.н. Но, тъй като съм изкушена като музикант въпреки, че рисуването се оказа по-силно, започнах да рисувам и върху музика, по текстове. Илюстраторът работи по текстове цял живот. И, започнах да рисувам така...“
За гостуването си в Пловдив, за срещата с Хорхе Букай, Антония Дочева разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ вече ще се състезават млади автори не с отделни поетически творби, а с издадени стихосбирки в предходни години. Община Пловдив направи промени в регламента на Националния конкурс, като в надпреварата вече ще участват автори не до 45 години, както беше досега, а до 35 години. Всеки участник..
Няма почитател на българската музика, който да не може да затананика поне десет златни хита на Мими Иванова. Вече 55 години тя ни вълнува със своя звънлив глас, независимо дали минаваме покрай "Зелената стара чешма", дали берем "Петнадесет лалета" или се возим на "Лодка по реката". Да, веднага се сетихте, нали? И разходката може да продължи с..
Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..
Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..
Общинските съветници ще гласуват на сесията в четвъртък предложение на кмета Костадин Димитров да бъдат отдадени 9 самостоятелни обекта в подлез „Археологически“ на фондация „Пловдив 2019“. Фондацията е спечелила конкурса за отдаване под наем за срок от 5 години на деветте обекта в подлеза, чието предназначение е за култура и публично изкуство...