За седмица Карлово ще бъде домакин на първата в региона инициатива, посветена на изкуството на калиграфията.
Проектът „Калиграфия.бг“ се реализира от сдружение “Мостове” с финансиране в размер на 30 000 лв. от Национален фонд „Култура“, разказа пред Радио Пловдив Ангелина Владикова, председател на сдружението.
Целта е да се създаде устойчив модел, чрез който децата и младежите да се докоснат до автентични елементи от българската писменост и калиграфия.
"В България това изкуство не е толкова популярно, но е значимо, затова се насочихме към българската средновековна калиграфия", допълни организаторката на събитието.
Карлово и Сопот са избрани неслучайно, защото в района през Средновековието се е развивала Карловско-Аджарската книжовна школа, която има основен принос в развитието на калиграфията. Представяме образци на книжовни паметници на кирилица, обясни Владикова.
В проекта са включени учители и ученици както от България, така и от 4 български училища в чужбина - “Райна Княгиня” в Дъблин, “Св.св.Кирил и Методий” в Атина, БОКЦ “Св. Климент Охридски” във Вашингтон и БНУ “Родна стряха”.
Тази вечер от 17.00 ч. в Бухаловия хан в етнографския комплекс "Старинно Карлово" ще бъде открита историческа изложба с 15 пана, представящи български обзарци на различните калиграфски школи. Тя е предоставена от Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.
По програма ще се проведат детски безплатни работилници със свободен достъп. Първата ще е в четвъртък, 17 ноември, в комплекс „Старинно Карлово“, а втората в петък, 18 ноември, в читалище „Иван Вазов“ в град Сопот.
Проектът предвижда още няколко допълнителни инициативи, сред които пано с размери 2,1 м х 5 м, което ще бъде изписано за 3 март от децата в школите в Сопот и Карлово.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..