Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсете силните страни на децата с разстройства

Децата с аутизъм са невроразнообразни, но имат и много силни страни. Ние трябва да търсим тези техни силни страни, да работим по тях, за може тези деца да се справят с живота. 

Това заяви пред Радио Пловдив проф. Дора Левтерова от ПУ „Паисий Хилендарски", водещ представител на академичната общност в сферата на специалната педагогика и психология. 

Коментирайки изчезването и търсенето на 12-годишния Александър от Перник, който страда от аутизъм, проф. Левтерова определи като много обнадеждаващо това, което лелята е споделила за момчето, че то има много добра пространствена ориентация.

Децата с разстройства от спектъра също са деца. Те не са заплаха за другите деца в училище. Те също могат да имат много добри постижения, но по един не толкова традиционен начин, категорична е специалистката по специална педагогика и психология. 

Те обичат рутината, интересуват се от детайлите. Затова ги насочваме към детайла, когато моделираме поведението им, когато извеждаме социални правила при тях и когато работим за тяхното приобщаване.

Те имат приятели в училище и много добре ги приемат. Понякога това не се отнася до учителите, тъй като вероятно при тях на преден план излизат високата отговорност и опасенията на учителите, че няма да могат да се справят с тези деца, обясни проф. Левтерова. 

Всяко дете с разстройства от спектъра е различно. Категорично една голяма част от хората с разстройства от спектъра - между 3,5 и 4% имат феноменални способности - математиката, информатиката, някои от изкуствата - предимно изобразителното изкуство. 

Проблемите на децата с разстройства от спектъра са предимно социалната комуникация и социалните взаимодействия.

Те обикновено имат разстрайства в речта, проблеми във вербалната и невербалната комуникация. Затова всяка една ранна диагностика би могла да доведе и до ранни терапевтични намеси. Въведеният модел на 3 години да се прави ранна диганостика на всички деца може да изведе много ранни маркери. Специалистите по генетика и педиатрия споделят, че подобни маркери могат да се открият още в третия - четвъртия месец от живота на детето.

Може би, трябва да се мисли за една още по - ранна диагностика, смята проф. Левтерова. Тя отбеляза, че процесът от диагностиката со социалното приемане и приобщаване и много дълъг. Според нея е абсурдно обучаването на тези деца да става през социална услуга. 

Проф. Дора Левтерова определи като положителни съпричастността, емпатията и отклика в това мащабно издирване на 12-годишния Александър от Перник. Риторично обаче попита: „Трябва ли да се случи подобно събитие, за да може да се обединим и приемем различието?"

За мен това не е Александър от Перник, за мен това е едно дете, което се е загубило, каза още университетската преподавателка. 

Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Дора Левтерова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доц. Христо Паунов в "Добро утро, ден!"

За правото и справедливостта, за уроците, които преподавателите учат, за благородството на доброволния труд, за пътешествията и черно- бялото фото  – за всичко това с чувство за хумор и намигане към съвремието говорим тази седмица в „Добро утро, ден!“. Преподавателят по Конституционно право и омбудсман на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Христо Паунов е..

обновено на 17.05.24 в 16:45

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52