Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсете силните страни на децата с разстройства

Децата с аутизъм са невроразнообразни, но имат и много силни страни. Ние трябва да търсим тези техни силни страни, да работим по тях, за може тези деца да се справят с живота. 

Това заяви пред Радио Пловдив проф. Дора Левтерова от ПУ „Паисий Хилендарски", водещ представител на академичната общност в сферата на специалната педагогика и психология. 

Коментирайки изчезването и търсенето на 12-годишния Александър от Перник, който страда от аутизъм, проф. Левтерова определи като много обнадеждаващо това, което лелята е споделила за момчето, че то има много добра пространствена ориентация.

Децата с разстройства от спектъра също са деца. Те не са заплаха за другите деца в училище. Те също могат да имат много добри постижения, но по един не толкова традиционен начин, категорична е специалистката по специална педагогика и психология. 

Те обичат рутината, интересуват се от детайлите. Затова ги насочваме към детайла, когато моделираме поведението им, когато извеждаме социални правила при тях и когато работим за тяхното приобщаване.

Те имат приятели в училище и много добре ги приемат. Понякога това не се отнася до учителите, тъй като вероятно при тях на преден план излизат високата отговорност и опасенията на учителите, че няма да могат да се справят с тези деца, обясни проф. Левтерова. 

Всяко дете с разстройства от спектъра е различно. Категорично една голяма част от хората с разстройства от спектъра - между 3,5 и 4% имат феноменални способности - математиката, информатиката, някои от изкуствата - предимно изобразителното изкуство. 

Проблемите на децата с разстройства от спектъра са предимно социалната комуникация и социалните взаимодействия.

Те обикновено имат разстрайства в речта, проблеми във вербалната и невербалната комуникация. Затова всяка една ранна диагностика би могла да доведе и до ранни терапевтични намеси. Въведеният модел на 3 години да се прави ранна диганостика на всички деца може да изведе много ранни маркери. Специалистите по генетика и педиатрия споделят, че подобни маркери могат да се открият още в третия - четвъртия месец от живота на детето.

Може би, трябва да се мисли за една още по - ранна диагностика, смята проф. Левтерова. Тя отбеляза, че процесът от диагностиката со социалното приемане и приобщаване и много дълъг. Според нея е абсурдно обучаването на тези деца да става през социална услуга. 

Проф. Дора Левтерова определи като положителни съпричастността, емпатията и отклика в това мащабно издирване на 12-годишния Александър от Перник. Риторично обаче попита: „Трябва ли да се случи подобно събитие, за да може да се обединим и приемем различието?"

За мен това не е Александър от Перник, за мен това е едно дете, което се е загубило, каза още университетската преподавателка. 

Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Дора Левтерова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център..

обновено на 02.07.25 в 08:50