Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

Снимката е иолюстративана.
Снимка: платформа.bg

На 15-и ноември отбелязваме Европейския ден на музикотерапията. Той се чества от 2014 година по инициатива на Европейската конфедерация по музикотерапия. 

Христина Йорданова разговаря с Елена Кумчева – музикотерапевт от Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални потребности в Пловдив. Каква е същността на метода, какво е благотворното му влияние върху човешката психика и как ще бъде отбелязан Европейския ден на музикотерапията бяха темите на интервюто.

Музикотерапията е терапевтична работа, свързана с хората - тяхното психично и физическо здраве през музикалното изкуство. Води своето начало от дълбока древност, а днес е все по-приложима при модерните похвати на психолозите.  Тя е ефективна за всеки човек, а в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални потребности се използва изключително за работа с деца със специални потребности. 

Активностите през ритъм, движения и мелодия помагат при когнитивното и физическо развитие. 

Позлите при децата са развиване на способностите за реакция към околната среда. 

"Много от тях идват толкова вглъбени и откъснати от света, че първото, което постигнахме, е докосване един до друг - първата усмивка, първия допир,  първия поглед. Следват и други реакции, с които ние като хора градим контакта между ни" - каза Елена Кумчева. 

Хора с генерализращи растройства се повлияват особено добре от музикотерапията. Откъсването от прекия контакт е изключително вредно и деструктивно за хората с подобни състояния. 

По повод Деня на музикотерапията има редица събития през целия месец ноемрви. 

В Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални потребности в Пловдив се организират сесии както за деца, така и за родители. 

Цялото интервю на Христина Йорданова с Елена Кумчева може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03