"Държавата се намира в криза - икономическа и политическа. Ако политическата криза се разреши, би била стъпка и към разрешаването на другите кризи, но за съжаление, не виждам кълновете към разрешаване на тази криза", заяви главният редактор на информационния сайт "Епицентър" Валерия Велева.
Като аргумент, тя посочи жестокото противопоставяне между партиите, личната неприязън между политическите лидери и нежеланието им в този тежък за страната момент истински да поемат отговорност за управлението на държавата.
"Партиите бягат от момента, в който точно в зимните месеци трябва да поемат управлението на държавата. Затова наблюдаваме дебнене, подчертана неприязън и агресия, която се изля в петъчния ден пред Националната телевизия и пред дома на един от българските политици, и това ме накара след 33 години отново да си помисля, че се върнахме към началото на прехода с това тежко разделение сред политическия елит и което слиза надолу към хората. Никак не съм обнадеждена за това, което предстои пред страната".
Разделението на хората в обществото сега е между машините и хартията. В ожесточението партиите не разбират, че наслояват в обществото усещането за недоверие към избирателния процес. Има проблеми с хартиеното гласуване по отношение на отчитането, има съмнения и за манипулации при машините.
"Въпросът е, че вкопчването в Избирателния кодекс не е най-важният проблем в държавата, но той се оказва най-важният за политиците, защото те се готвят за избори и за тях отчитането гласа на избирателя е най-важното дело, а не как с програми, добри послания и кауза да накарат българите да гласуват".
Велева припомни, че на последните избори между 55 и 60% от българите не са гласували, отвратени от политическия процес.
"Не чух от нито един политически лидер да говори на тези гневни 60% българи. Всички говорят на техния електорат, те са парцелирали народа и говорят на тези малки части".
Партиите не са станали по-диалогични, независимо че президентът през 40-те дни след изборите е дал възможност на партиите да постигнат диалог. Те не успяват да се договорят дори за най-важните неща, които предстоят за държавата.
През седмицата трябва да бъдат създадени две комисии - за "Джемкор" и за ИК.
"И двете ще продуцират допълнително политическо напрежение в Парламента с яростно наддаване, тежки обвинения между първата и втората политическа сила и това ще минира възможността за каквато и да е крехка коалиция, която да поеме управлението на страната".
Противно на очакването й, че с участието на трите системни партии, но без участието на политическите лидери, както и с участието на "Български възход", може да се състави програмно, експертно правителство, това сега изглежда все по-невъзможно.
По думите на Велева, Бойко Борисов се опитва да играе консенсусна роля, като непрекъснато прави отстъпки и процесът за ИК да стартира от нулата.
"Борисов дава знаци, но това ще завърши със скандали, защото в неговата парламентарна група особено съгласие за консенсус няма, а има личностно противопоставяне между депутатите на ГЕРБ и ПП. Факт е, че има емоционална непоносимост на ирационално ниво, което в политиката е лош съветник. Борисов ще наложи на своите депутати линия на диалог и консенсус, но не смятам, че това ще доведе до ответната страна от ПП. Напротив, те ще смятат, че това е техен успех и това ще изостри още повече отношенията с депутатите от ГЕРБ".
С дългото разтегляне на връчването на мандатите, президентът е дава възможност парламентарната процедура да се разтегли така, че изборите да бъдат през март и да се избегне тежката зима.
"Колкото датата отива повече в пролетното време, толкова по-добре. Но това означава, че в най-тежките месеци България ще бъде управлявана от служебно правителство, което ще бъде спънато откъм взимането на решения с оглед на социалната и икономическата ситуация".
Интервюто - звуковия файл:
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..