Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Толкова разтягаме килима на болниците, че започва да се къса

Д-р Александър Симидчиев, зам. – предсадетел на Здравната комисия на НС коментира  вестта за финансовите затруднения на Белодробната болница във Варна, която остава без електричество и възможност да си плаща  потолнението и заплатите на персонала. По думите му това  е фрапиращ случай, в сфера, която има хронични проблеми, особено когато става дума за общинските болници. 

Общините нямат перо здравеопазване в бюджетите си и отделят от други дейности за издръжката им. Те имат доста неясно бъдеще, ако системата не се промени. Или да се предвидят средства в бюджетите на общините, или държавата да реши какво да прави в националата здравна карта. Ако се види, че нуждите са по- малкио от това, което има в даден район, да се реши кои болници ще се финансират.

По статистика в България има 381 боници, а по здрвана карта имаме нужда от 120- 150 лечебни заведения. Това е разминаване в пъти и води до разпеределение на неголям бюджет на много места.

"Вече толкова разтягаме килима, че той започва да се къса", казва д-р Симидчиев.

В предаването "Ден след ден" той коментира и  предложението на "Кауза България" Националната педиатрична болница да бъде построена в Пловдив.

Проблемът трябва да се оцени от различни гледни точки, да се  прецени географската и логистична свързаност, разпределенето на специалистите, както и това какви лечебни заведения за спешност има в близост. 

Д- р Симидчиев обясни, че подобни болници се изграждат на хоризонтален принцип - ниско строитлество на голяма площ, с модули, които могат да се преместват и включително унищожават, ако се появи вътре - болнична инфекция. Проектират се паркове и паркинги...., въобще въпросът е многостранен и не е лесна преценката къде да се намира подобно лечебно заведение, в което ще се лекуват тежко болни деца.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56