Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическият ступор в България е напълно разбираем

Какво можем да очакваме след края на консултациите при президента Румен Радев с парламентарно представените партии за съставяне на правителство?

„Президентът пробва нов подход – да се даде максимален срок и прозорец на Народното събрание, за да излязат партиите от конфронтационната риторика и да влязат в конструктивен подход. Но той не дава необходимите резултати. Аз лично смятам, че времето, което президентът ще даде на 48-то Народно събрание, за да се гласуват важни закони, е добър подход. До правителство и мнозинство обаче не смятам, че ще се стигне“, това каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологът Слави Василев.

Стефан Янев иска избирателите да го видят като консенсуса и диалогична личност

Той коментира и думите на Стефан Янев след днешните консултации при президента Румен Радев, а именно, че "Български възход" прогнозира, че е възможно да се роди правителство в рамките на първия или втория мандат.

„Стефан Янев е отворен за разговори с абсолютно всички партии. Да не говорим, че духът на парламентаризма и на Конституцията изисква всички партии да си говорят. избрал пътят на най-малкото съпротивление. Стефан Янев е избрал път на най-малкото съпротивление, за да може това НС да произведе и роди мнозинство. Но той може да си позволи тази логика. На фона на останалото политическо съзвездие от партии в НС, което чертае червени политически линии, той казва, че строи мостове. Това може би ще осмисли неговото политическо бъдеще, защото се надява, че избирателите ще го припознаят като консенсусна и диалогична личност, каквато липсва в българската политика“, коментира Василев.

Парламентаризмът не функционира от много време в България

Слави Василев смята, че в момента политическият процес в България е в ступор, но той не бива да бъде заклеймяван като нещо нелогично.

„Ако всички партии седнат и се разберат, и да формират и излъчат правителство, то какъв смисъл ще има съществуването на всички партии? Ако ние гласуваме за различни партии, а те в крайна сметка седнат и се разберат? Това противоречи на здравия разум. Хората гласуват за различни партии, защото имат различни приоритети и виждания за развитие на обществото. Парламентаризмът е замислен като добре, но на практика той не функционира от доста време. Българският парланментаризъм буксува“, категоричен е Слави Василев.

Цялото интервю със Слави Василев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29