„Президентът пробва нов подход – да се даде максимален срок и прозорец на Народното събрание, за да излязат партиите от конфронтационната риторика и да влязат в конструктивен подход. Но той не дава необходимите резултати. Аз лично смятам, че времето, което президентът ще даде на 48-то Народно събрание, за да се гласуват важни закони, е добър подход. До правителство и мнозинство обаче не смятам, че ще се стигне“, това каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологът Слави Василев.
Стефан Янев иска избирателите да го видят като консенсуса и диалогична личност
Той коментира и думите на Стефан Янев след днешните консултации при президента Румен Радев, а именно, че "Български възход" прогнозира, че е възможно да се роди правителство в рамките на първия или втория мандат.
„Стефан Янев е отворен за разговори с абсолютно всички партии. Да не говорим, че духът на парламентаризма и на Конституцията изисква всички партии да си говорят. избрал пътят на най-малкото съпротивление. Стефан Янев е избрал път на най-малкото съпротивление, за да може това НС да произведе и роди мнозинство. Но той може да си позволи тази логика. На фона на останалото политическо съзвездие от партии в НС, което чертае червени политически линии, той казва, че строи мостове. Това може би ще осмисли неговото политическо бъдеще, защото се надява, че избирателите ще го припознаят като консенсусна и диалогична личност, каквато липсва в българската политика“, коментира Василев.
Парламентаризмът не функционира от много време в България
Слави Василев смята, че в момента политическият процес в България е в ступор, но той не бива да бъде заклеймяван като нещо нелогично.
„Ако всички партии седнат и се разберат, и да формират и излъчат правителство, то какъв смисъл ще има съществуването на всички партии? Ако ние гласуваме за различни партии, а те в крайна сметка седнат и се разберат? Това противоречи на здравия разум. Хората гласуват за различни партии, защото имат различни приоритети и виждания за развитие на обществото. Парламентаризмът е замислен като добре, но на практика той не функционира от доста време. Българският парланментаризъм буксува“, категоричен е Слави Василев.
Цялото интервю със Слави Василев можете да чуете в звуковия файл.
Скандалите в ГЕРБ - Пловдив са закъснели от гледна точка на лошата работа на местната власт, на харченето на публични средства и на нарушения на обществени поръчки в предишния мандат, коментира пред Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов. Резултатът са нарушения, които ще се плащат от джоба на пловдивчани и преки загуби за хората, които живеят..
Желанието на Македония да е част от ЕС е желание на всички българи, които имат патриотични чувства. Затова смятам, че българската дипломация постъпи правилно и мъдро като помогна за изработването на така нареченото френско предложение за РСМ , коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Николай Кръстев. Той обаче подчерта, че има..
Има известен елемент на изненада от това, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска оставката на кмета на Пловдив Здравко Димитров. Мисля, че комуникацията между ГЕРБ и кмета Димитров е на нормално ниво, но явно нещо някъде се е скъсало. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на ОбС Александър Държиков. Той допълни, че..
Механизмът за определяне на минималната работна заплата, който определи в последните си дни 48-то Народно събрание, заплашва функционирането на пазара на труда в България. Това коментира изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов в предаването „Точно днес“. Причината е, че като се начислят всички..
"Станахме свидетели на театър от типа доброто и лошото ченге. Добрият Борисов, който дойде в Пловдив и започна да говори за некадърността, непрозрачността в управлението и как не иска да се свързват с ГЕРБ. Часове по-късно Здравко Димитров изигра "лошото" ченге и каза, че няма да си подаде оставката, защото е избран от гражданите и никой лидер..