Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Седем гласа от тъмното“ разказват истории тази сряда

| обновено на 28.11.22 в 17:21

Книгата „Седем гласа от тъмното“, на Неда Зарева, ще изненада пловдивчани с едно различно представяне, на 30-ти ноември в „Петното на Роршах“, от 18.30 часа. 

Неда Зарева е интересна симбиоза между научно-изследователска дейност и жив бизнес опит, така я описват. През 1990 година, завършва немската езикова гимназия в София. Има бакалавърска степен по психология, а през 2003 година придобива и докторска степен с успешно защитен дисертационен труд на английски език, пред международен научен съвет в областта на когнитивната наука. 

В личен аспект тя е екстремна личност, обиколила на мотор България и части от света, скачала с парапланер, преживяла много рафтинг приключения. Тя е и ентусиазиран скиор, ездач на коне и офроуд състезател с няколко спечелени купи. Не на последно място, Неда Зарева, е майка на три момчета.

Тази книга е особена – като героите си. Те нямат имена, посочени са с качество на личността им: Изстрадалата, Гневния, Благородния, Смелата, Лъжкинята, Перфекционистката... Или с онова, което могат – Жрицата. През дневници, разкази, истории се показва развитието на взаимоотношенията в една група; тоест малката група като метафора на цялото човечество“, казва за "Седем гласа от тъмното" Митко Новков, директор на програма “Христо Ботев“ на БНР, журналист, критик.

„В книгата тъмното е метафора на две неща. От една страна на нашия страх от самите себе си. Страх, който цял живот крием от себе си, игнорираме, правим се, че не съществува. Но, също е метафора за нашата слепота, която проявяваме по отношение на душата си, живеейки с илюзията, че нашето его е единствената форма на проявление. Това е много измамно. Всъщност, онези гласове, които обитават тъмното са по една или друга причина отхвърлените части от нас, които не желаем да видим. Но, те са истински, живи и много важно...подчертавам...имат нужда от внимание, защото когато не им го дадем,  намират начин сами да си го вземат. И колкото повече ги отбягваме, толкова повече ни карат да се занимаваме с тях, под една или друга форма“, споделя в предаването "Вход свободен", Неда Зарева.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пловдив има нужда от Музей на мозайките

В програма „Точно днес“ ще ви запознаем с туристическия маршрут „ По пътя на мозайките “, който включва шест обекта от богатото историческо наследство на Пловдив.  Започва се от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в..

обновено на 01.05.24 в 09:04

Отиде си писателят Здравко Попов

Снощи на 85- годишна възраст почина известният пловдивски писател Здравко Попов. Той е роден през 1939 година в Пловдив. Следвал е  Българска филология . Работил е като журналист, библиотекар, частник-дърводелец. Автор на осем сборника с хумористични разкази: „Акорди извън клавиатурата“ (1974), „Кон на втория етаж“ (1983), „Големият маратон“ (1989,..

публикувано на 01.05.24 в 07:29

Базар "Капана" отваря с четири благотворителни каузи

Днес се открива великденското издание на базар „Капана“, което се провежда на пешеходния мост до Централна Поща в Пловдив. В него своите ръчно изработени изделия представят 85 творци. Базар „Капана“ продължава до 6 май, а от 9-ти до 12 май на същото място ще се проведе Капана Фест, с множество концерти на откритите сцени. Идеята на..

обновено на 01.05.24 в 07:08
Николай Илчевски

Николай Илчевски с първи роман

Срещнахме се с  писателя Николай Илчевски, който след повече от една дузина книги  ни разказа за раждането на първия си роман - "Гневник на селския кмет". "...Mнозина искат автографи и, когато това е заявено в поръчката, на драго сърце подписвам книгите - при това с голямо старание, а често и с малка рисунка. Казвам това, за да се уточним, че ако..

публикувано на 30.04.24 в 14:50

Великите европейци - Енрико Ферми

Красивата италианска еврейка Лаура казва: „Познанието винаги е за предпочитане пред невежеството”. По този повод пък нейният мъж, гениалният италиански физик Енрико Ферми, може да е задал някой от знаменитите си въпроси, например: „Натрупването на какво количество невежество би довело до производството на един грам познание?” Тази история ми..

публикувано на 01.05.24 в 09:30