В последната рубрика на Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“ представяме проекта „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи в Община Пловдив чрез подобрен достъп до образование, заетост и здраве“. Той се финансира от оперативните програми „Наука и образование за интелигентен растеж и „Развитие на човешките ресурси“. Партньори на пловдивската община са 10 образователни институции.
Проектът се реализира от Община Пловдив от началото на юли 2021 г. с цел да подпомогне социалното включване на деца от етнически малцинства чрез повишаване на тяхната мотивация и участие в образователни, културни и спортни дейности, а също подобряване владеенето на български език, на тяхната учебна среда и стимулиране на артистичните им и спортни умения.
Той е продължение на вече реализирания в район „Източен“ проект през 2015-2016 г. с участието на 6 детски градини почти изцяло с деца от етническите малцинства в „Столипиново“ и „Изгрев“. Същите детски заведения участват и в настоящия проект, но сега в него са включени и още четири училища. Ръководителят на проекта Зоя Петрушева уточни, че децата участващи в проекта са избрани след като са диагностицирани техните езикови познания, като целта е да бъдат обхванати ученици със затруднения в езиковите умения по български език. Проектът съчетава усилията за езиково приобщаване на децата чрез иновативни и интердисциплинарни методи и с творчески занимания по рисуване, спорт и музика, като всеки ден те научават нови думи. Освен заниманията в детските градини и училищата, децата посещават театрални представления, разхождат се в Стария град, в центъра на Пловдив, Природонаучния музей, Голямата и Малката базилика.
А как точно се случва това, обяснява Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, която е сред десетте образователни институции партньори по проекта: "Децата рядко излизат от квартала и се впечатляват от минаването през тунел, през подлез, от атмосферата в театъра. По излъчването на детското лице се вижда, че децата се учат да общуват и се социализират."
В рамките на проекта са обхванати над 350 деца. Закупени са 44 лаптопа, канцеларски материали за подпомагане на дейностите по езиково обучение ,музика, изобразителни и спортни дейности, музика. В момента текат процедури за осигуряване на цветни мултифункционални устройства. За набирането на учителите по проекта се обявяват конкурси, подчерта Зоя Петрушева.
Работата с родителите е друг важен аспект от проекта. Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, в която учат 110 деца, направи важно уточнение: "Много от семействата са социално изолирани с нисък социален, здравен и трудов статус и всяко извеждане на децата подпомага развитието им".
За включване на родителите в образователния процес помагат образователните медиатори. Но по думите на Зоя Петрушева, големият проблем е, че медиаторито по проекти избират да работят в чужбина и в момента вместо 4, те са двама.
Бюджетът на проекта по ОП е 373 932 лв , а неговата продължителност – 18 месеца.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..