Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от уязвими групи обогатяват знания с творчество

В последната рубрика на Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“ представяме проекта „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи в Община Пловдив чрез подобрен достъп до образование, заетост и здраве“. Той се финансира от оперативните програми „Наука и образование за интелигентен растеж и „Развитие на човешките ресурси“. Партньори на пловдивската община са 10 образователни институции. 

Проектът се реализира от Община Пловдив  от началото на юли 2021 г. с цел да подпомогне  социалното включване на деца от етнически малцинства чрез повишаване на тяхната мотивация и участие в образователни, културни и спортни дейности, а също подобряване владеенето на български език,  на тяхната учебна среда и стимулиране на артистичните им и спортни умения.

Той е продължение на вече реализирания в район „Източен“ проект през 2015-2016 г. с участието на 6 детски градини почти изцяло с деца от етническите малцинства в „Столипиново“ и „Изгрев“. Същите детски заведения участват и в настоящия проект, но сега в него са включени и още четири училища. Ръководителят на проекта Зоя Петрушева уточни, че децата участващи в проекта са избрани след като са диагностицирани техните езикови познания, като целта е да бъдат обхванати ученици със затруднения в езиковите умения по български език.  Проектът съчетава усилията за езиково приобщаване на децата чрез иновативни и интердисциплинарни методи и с творчески занимания по рисуване, спорт и музика, като всеки ден те научават нови думи. Освен заниманията в детските градини и училищата, децата посещават театрални представления, разхождат се в Стария град, в центъра на Пловдив, Природонаучния музей, Голямата и Малката базилика. 

А как точно се случва това, обяснява Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, която е сред десетте образователни институции партньори по проекта: "Децата рядко излизат от квартала и се впечатляват от минаването през тунел, през подлез, от атмосферата в театъра. По излъчването на детското лице се вижда, че децата се учат да общуват и се социализират."

 В рамките на проекта са обхванати над 350 деца. Закупени са 44 лаптопа, канцеларски материали за подпомагане на дейностите по езиково обучение ,музика, изобразителни и спортни дейности, музика. В момента текат процедури за осигуряване на цветни мултифункционални устройства. За набирането на учителите по проекта се  обявяват конкурси, подчерта Зоя Петрушева.

Работата с родителите е друг важен аспект от  проекта. Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, в която учат 110 деца, направи важно уточнение:  "Много от семействата са социално изолирани с нисък социален, здравен и трудов статус и всяко извеждане на децата подпомага развитието им".

За включване на родителите в образователния процес помагат образователните медиатори. Но по думите на Зоя Петрушева, големият проблем е, че медиаторито по проекти избират да работят в чужбина и в момента вместо 4,  те са двама.

Бюджетът  на проекта по ОП е 373 932 лв , а неговата продължителност – 18 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на образованието..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

С 400 000 лева почистват Кольово дере в Стрелча

През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча.  Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година.  Зам.-кметът на Стрелча  Васил Кацаров  обяви пред Радио Пловдив, че н а..

публикувано на 09.01.25 в 09:07

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50