В последната рубрика на Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“ представяме проекта „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи в Община Пловдив чрез подобрен достъп до образование, заетост и здраве“. Той се финансира от оперативните програми „Наука и образование за интелигентен растеж и „Развитие на човешките ресурси“. Партньори на пловдивската община са 10 образователни институции.
Проектът се реализира от Община Пловдив от началото на юли 2021 г. с цел да подпомогне социалното включване на деца от етнически малцинства чрез повишаване на тяхната мотивация и участие в образователни, културни и спортни дейности, а също подобряване владеенето на български език, на тяхната учебна среда и стимулиране на артистичните им и спортни умения.
Той е продължение на вече реализирания в район „Източен“ проект през 2015-2016 г. с участието на 6 детски градини почти изцяло с деца от етническите малцинства в „Столипиново“ и „Изгрев“. Същите детски заведения участват и в настоящия проект, но сега в него са включени и още четири училища. Ръководителят на проекта Зоя Петрушева уточни, че децата участващи в проекта са избрани след като са диагностицирани техните езикови познания, като целта е да бъдат обхванати ученици със затруднения в езиковите умения по български език. Проектът съчетава усилията за езиково приобщаване на децата чрез иновативни и интердисциплинарни методи и с творчески занимания по рисуване, спорт и музика, като всеки ден те научават нови думи. Освен заниманията в детските градини и училищата, децата посещават театрални представления, разхождат се в Стария град, в центъра на Пловдив, Природонаучния музей, Голямата и Малката базилика.
А как точно се случва това, обяснява Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, която е сред десетте образователни институции партньори по проекта: "Децата рядко излизат от квартала и се впечатляват от минаването през тунел, през подлез, от атмосферата в театъра. По излъчването на детското лице се вижда, че децата се учат да общуват и се социализират."
В рамките на проекта са обхванати над 350 деца. Закупени са 44 лаптопа, канцеларски материали за подпомагане на дейностите по езиково обучение ,музика, изобразителни и спортни дейности, музика. В момента текат процедури за осигуряване на цветни мултифункционални устройства. За набирането на учителите по проекта се обявяват конкурси, подчерта Зоя Петрушева.
Работата с родителите е друг важен аспект от проекта. Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, в която учат 110 деца, направи важно уточнение: "Много от семействата са социално изолирани с нисък социален, здравен и трудов статус и всяко извеждане на децата подпомага развитието им".
За включване на родителите в образователния процес помагат образователните медиатори. Но по думите на Зоя Петрушева, големият проблем е, че медиаторито по проекти избират да работят в чужбина и в момента вместо 4, те са двама.
Бюджетът на проекта по ОП е 373 932 лв , а неговата продължителност – 18 месеца.
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на образованието..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча. Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година. Зам.-кметът на Стрелча Васил Кацаров обяви пред Радио Пловдив, че н а..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..