От самото начало беше ясно, че влизането на България в Шенген е обвързано с реформата в съдебната система и борбата с корупцията у нас. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов.
По думите му, това е единственият инструмент за политически натиск от страна на ЕС след отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка.
"Много отдавна е ясно, че този инструмент ще бъде използван до край. Това не означава само техническа подготвеност за защита на външните граници на ЕС и сътрудничество по политически дела, а и обща система за сигурност. Това означава ниско доверие в българската система за сигурност, не е дипломатически провал, а чист прагматизъм", подчерта политологът.
Според него провалът е на българските политици от последните години, които носят вина за състоянието на българската система за сигурност.
Христо Панчугов изрази съмнение относно оптимизма на президента Румен Радев, че до 1 година ще влезем в Шенген. "В ущърб на българските интереси е да се бърза по тази тема", смята той.
Според политолога умишленото бавене на парламентарната рулетка за съставяне на правителство от страна на държавния глава не е изиграла добра роля за българския политически живот.
"Заради това бавене държавата е повече от 2 месеца в някакво безвремие. А предложения за премиер от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ/СДС, тепърва ще води разговори за съставяне на кабинет. Явно такива разговори не са водени в продължение на тези 2 месеца", коментира Панчугов и допълни, че така президентът блокира политическата ситуация, а политическите партии абдикират пред него.
Той оцени като много слаби шансовете на проф. Габровски да състави правителство и го определи като "нов играч, който отново е неподготвен за тази роля".
"Трябва да виждаме логика в действията на основните политически играчи. Трябва да се търсят основни плаващи мнозинства", смята политологът.
Цялото интервю на Неда Велкова с политолога Христо Пангучов е в прикачения файл.
Часове след мощното земетресение в Турция десетки българи се организираха и започнаха да събират дарения за хората в пострадалите райони. Издателят Манол Пейков призова от фейсбук профила си за дарения, като посочи, че в Пловдив те се събират в базата на ИК Жанет 45 на бул. Ал. Стамболийски 9. Според информацията на Манол Пейков до настоящия..
Николай Радев - председател на групата общински съветници от Автентична лява БСП в Пловдив, прогнозира, че след разрива между кмета Здравко Димитров и ГЕРБ в следващите месеци местният парламент няма да свърши нищо полезно за града. "Ясно е, че конфронтацията между групата на ГЕРБ и кмета ще бъде толкова силна, че неговите предложения няма да..
За шокиращия и смъртоносен за хиляди хора земен трус в Турция и детайли от научна гледна точка търсим професор Николай Милошев от Националния институт по геофизика, геодезия и картография към БАН. Емоционалният му коментар е "Нещо страшно, нещо страшно, което не пожелаваме на никого". А като професионалист, той сподели, че подобни трусове могат..
В програма "Точно днес" разговор с Евелина Славкова , социолог от агенция "Тренд" за нагласите да отидем на петите извънредни избори, за машинния и за хартиения вот, за коалициите, които ще се изградят. Евелина Славкова коментира конфликта в Пловдив с поисканата оставка на кмета Здравко Димитров, като припомни, че той датира още от 2022 г., когато..
"За съжаление това, което се случва в Пловдив е много неприятно и лошо за града ни. Това са решения на ПП ГЕРБ и няма как да се бъркаме в тях, можем да ги следим". Това каза общинският съветник Константин Георгиев от „Кауза България“ по повод поисканата от Бойко Борисов оставка на кмета Здравко Димитров. Пред Радио Пловдив Георгиев..