Проблемът с миграцията, който се преекспонира особено тази година за България и Румъния, се отрази много зле в страните членки. Не само в Нидерландия, където коалицията е много сложна, а и в други страни.
Затова съществува някакво недоверие към двете балкански страни. От друга страна е естествено тези правителства да могат да отговарят на очакванията на гражданите на собствените си страни.
Така директорът на фондация „Европейски институт" Любов Панайотова коментира пред Радио Пловдив темата за отложеното членство на България в Шенген.
Виждаме голям наплив от мигранти. Законодателството в страните - членки не успява да върне в страните им тези, които не са получили убежище. Проблемите се акумулират, отбеляза Панайотова.
Според нея въпросът е защо България досега не успя да влезе в Шенген, а чак след толкова години продължаваме да отлагаме влизането в това ключово за ЕС пространство.
Фактите и времето
Не трябва да смятаме, че като крием определение факти, ще става по - добре. Панйотова даде пример с икономическата криза отпреди десетина години с Гърция. Когато южната ни съседка криеше реалните факти с еврозоната, видя се докъде стигна и как пак трябваше да разчита на солидарността на целия Европейски съюз.
Що се отнася до излязлото в този момент международно журналистическо разследавне за стрелба по мигранти на българската граница, Любов Панайотова подчерта, че ако разследването е вярно, нашите власти и журналистите би следвало да се саомсезират и да го проучат. Това наврежда на нашата страна. Въпросът е и защо българските власите не дават достатъчно информация на собствените си журналисти.
Позициите на Нидерландия и Австрия
Това не е личен проблем, в никакъв случай не е личен проблем, каза Любов Панайотова по повод създаващото се впечатление, че Нидерландия и Австрия имат едва ли не личен проблем с България.
Но проблемът става наистина личен, когато фактите говорят, че имаме преминали 75 000 неотразени нелегални мигранти през страната ни, посочи тя.
България получи немалко средства, за да укрепи и охранява границата, която е граница на Европейския съюз, и да реформира определени звена. Получихме помощ от Фронтекс. И изведнъж се явява служебният министър с цялата тази нова информация, че нямаме уреди за нощно виждане, че нянаме това, че нямаме онова..
Това е някакъв суперпарадокс! Това ли е готовността на България?, попита риторично Панайотова.
Трябва да разбираме и насторенията, които ние провокираме, смята директорката на фондация „Европейски институт". Според нея това са естествени реакции на гражданите на другите страни от ЕС, които задават въпроси в собствените си парламенти „Какво става?"
Панайотова припомни, че току-що в центъра на Брюксел беше разрушен голям мигрантски лагер. Как французите да го обяснят това и кметът на Брюксел, примерно?
Българската позиция
В парламента трябваше да бъде напарвена поне заявка, че ще се работи за влизането на страната ни в Шенген. И това трябваше да бъде първото, по което да работят депутатите, смята директорът на фондация „Европейски институт".
Панайотова посоче, че в същото време Румъния е направила много - техният прокурор Лаура Кьовеши стана флагман на борбата с корупцията.
Румъния направи чудеса в последните години с усилия не само за Шенген, а и за икономически бум на страната.
За съжаление, румънците ще страдат заради нас, тъй като с тях вървим в пакет за Шенген, отбеляза Любов Панайотова.
Интервюто на Неда Велкова с Любов Панайотова е в звуковия файл.
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..
Декларация в защита на изучаването на чужди езици в Карлово изпратиха председателят на общинския съвет Доньо Тодоров и кметът Емил Кабаиванов. Тя е адресирана до министъра на образованието и науката и до началника на РУО-Пловдив. Документът бе приет единодушно на последната сесия на местния парламент и цели в двете средни училища „Васил..
"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..