Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният сектор се развива доста добре, има ръст от 3%

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

Докато политическите совалки за съставяне на кабинет вървят, депутатите творят в пленарна зала. Изненадващо идеята на БСП за обвързване на минималната работна заплата със средната за страната беше подкрепена на първо четене от всички политически сили. Какво означава реално това за икономиката? Отговорите търсим от икономиста Красен Станчев.

Красен Станчев каза в интервю за програма "Точно днес": "Приемането на минимална заплата от 850 лева би означавало намаляване на потенциала за икономически ръст, съответно на увеличаване на доходи. Дали ще се увеличат доходите, по-скоро - не, ще има сив сектор. Странна е аргументацията в Народното събрание. В момента у нас, съотношението между средна брутна заплата и минимална заплата е доста високо в сравнение със страните от ЕС. Този показател за последните 20 години има много ясна динамика и той е към спад. Има само една страна, където съотношение е 50% и това е Австралия, но и там днес е 40%. В по-големите страни в Европа, близко на това съотношение е Франция."

"Подкрепата със 175 гласа "за" на предложението на БСП за ръст на МРЗ бе очаквано, заради изборите", смята икономистът. По думите му от икономическа гледна точка това е доста лош шаблон за правене на политика. 

"При тези 140 лева увеличение на МРЗ , от тях 80 лева ще отидат като ДОД в бюджета", пресметна Станчев. "Минималната заплата е доста висока за определени региони у нас", каза още Красен Станчев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24