Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 % от домакинствата в областта ползват интернет вкъщи

Над 89 % от семействата в Пловдивска област имат достъп до интернет в домовете си, а средно за страната показателят е 87.3%. По дял на домакинствата с достъп до интернет областта е на 5-то място в страната, сочи справката на Териториалното статистическо бюро „Юг“.

През тази година 78.4 % от хората на възраст между 16 и 74 години влизат в интернет всеки ден или поне веднъж седмично. В сравнение с предходната година ръстът е от 5.6 процентни пункта, а в сравнение с 2010 г. – от 39.4 пункта.

Според статистическите данни жените са малко по-активни при редовното ползване на глобалната мрежа – 78.6 %, докато при мъжете е 78 %.

Близо 95 % от висшистите редовно ползват интернет, над 80 % от хората със средно образование и 64 % от тези с основно или по-ниско образование.

24 % от хората пък ползват интернет, за да плащат данъци и/или да общуват с публичните институции и администрацията в областта, сочи още статистиката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Матей Матеев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..

обновено на 21.11.25 в 17:08
Илия Проданов

Илия Проданов ще работи за стабилизиране на БАК

Спорове около представителността на организациите на аграрния сектор, който очаква решения по важни теми от държавата. Илия Проданов беше избран за председател на Българската аграрна камара, след като част от браншовите организации я напуснаха, несъгласни с начина на вземане на решения. За заместник-председатели бяха избрани съпредседателят на..

публикувано на 21.11.25 в 16:15

Идеята да се ползва СУПТО е добра, но не и изпълнението

Виктор Павлов  управлява софтуерна компания, която има опит в разработката на продукти за управление на търговска дейност. Той коментира напрежението на бизнеса от въвеждането на лицензиран софтуер за управление на продажбите в търговски обекти. "Като цяло спорът идва оттам, че се опитва да се хване процеса по неиздаване на фискални бележки от..

публикувано на 21.11.25 в 15:58

БСП отново ще предложи на ОбС програмата "Достъпно жилище"

ОбС на Пловдив не прие предложението на представителите на БСП за програма „Достъпно жилище“. Идеята визираше подкрепа за строителство на жилища за млади семейства на цени под пазарните. Общинския съветник Калин Милчев коментира със съжаление, че  това е първата политика, която би развила община Пловдив в посока младите хора, младите семейства, младите..

публикувано на 21.11.25 в 14:59
Иван Иванов

Липсва стратегия за инвестициите във водния сектор

Годишна конференция за инвестициите във водния сектор се провежда днес и утре в Старосел с участието на експерти от бранша. Включват се представители на Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и учени. Организира се от Българската асоциация по водите.  Водният сектор изисква много инвестиции, както за поддръжка,..

публикувано на 20.11.25 в 14:41