В нашия радио-пърформанс отново ще отворим сатиричната съкровищница, за да извадим някои от най-интересните световни басни. Ще проследим генезиса на този популярен жанр, както и някои негови проявления в европейския социо-културен контекст.
Очаквайте басни от Езоп, Хезиод, Валери Бабрий, Гай Юлий Федър, Леонардо да Винчи, Жан-Пиер Кларис дьо Флориан, Антоан-Франсоа Лебайи, Жан дьо Лафонтен, Джон Гей, Алън Рамзей, Матю Прайър, Томас де Ириарте, Мартин Лутер, Готхолд Лесинг, Йохан Волфганг фон Гьоте, Иван Крилов, Александър Сергеевич Пушкин, Стоян Михайловски, Радой Ралин, Тодор Климентов, Васил Сотиров и дори една басня от алтер егото на водещия – Краю Петровски!
Бонус! Вероятно сатиричното „Аз“ на Петър Краевски ще каже следната модерна басня като фриволна пародия на „Щурец и мравка“:
- Бабо Мравке, где така?
- Тичам Щурчо за храна.
А ти где със тази лира?
- Смятам аз да протестирам
на площада хента-пента,
белким вляза в Парламента.
- А когато сняг забръска,
що ще чиниш ти зимъска?
- Ще направя, срам не срам,
данъка ти по-голям.
- Аз пък няма да ти дам,
гиди дърти мързелан!
- Бабо Мравке, ще дадеш -
в НАП ще ми се отчетеш
и във форма електронна
ще ти взема комисион(н)a!
„Алтер его” се излъчва премиерно в събота след новините в 15.00 ч.
Повторенията са в неделя от 6.00 ч. сутринта и в понеделник след новините в 20.00 ч.
„Алтер его” – тук възкресяваме и уж остарелите жанрове!
Автор и водещ: Петър Краевски
Отложената среща на Спартак (Пловдив) с Левски (Карлово) от XII кръг на Трита лига - Югоизточна групяа ще се изиграе на 22 октомври (сряда) от 16:00 часа. Така Спартак ще има две поредни гостувания – в Карлово и Съединение, след домакинството срещу Марица (Милево). Но преди тези предизвикателства ни очаква битка за Купата на България. В неделя..
Ръководството на Ботев Пловдив излезе с официална позиция след твърдения на господин Стефанов, че "емисари на Ботев" са били в София и са искали от играчи на Славия да продадат мача между двата отбора. От клуба категорично отрекоха подобни действия: "Никога, при никакви обстоятелства и в никакви форми, ръководството или представители на клуба не са..
Президентът на Славия Венцеслав Стефанов направи крайно скандално изявление за опит за уреждане на мач с участието на Ботев (Пловдив). "Емисари на Ботев (Пловдив), близки до техния собственик, са дошли и са искали от футболисти на Славия да продадат мача. Не по телефона, в София са дошли, един футболист ми докладва преди малко", заяви пред Sportal.bg..
Отборът на Локомотив Пловдив затрудни вицешампиона на България Черно море Тича (Варна) в исторически първи мач в елитната Национална баскетболна лига за мъже (НБЛ). Черно-белите играха пред екзалтирана публика в зала "Сила", но отстъпиха на своя съперник с 86:77 (17:18, 21:21, 25:23, 23:15). Сред зрителите в залата бяха футболисти на Локомотив, водени от..
Осмият поставен в основната схема на чалънджъра на твърди кортове от категория 50 в Херсониас, Гърция, Димитър Кузманов убедително се класира за осминафиналите. Втората ни ракета в мъжкия тенис се наложи над Денис Новак от Австрия с 6:2, 6:3 след 73 минути игра. Мико допусна пробив в откриващия гейм, но след това спечели четири поредни. В края..