На 17 декември Православната църква почита свети пророк Данаил (Даниил) и трима вавилонски отроци – Ананий, Азарий и Мисаил.
Името Данаил идва от иврит и в превод означава „Бог е моят съдия” или "божи съд".
Една от легендите разказва, че по време на вавилонския плен заради вярата си в Бога, пророк Данаил бил хвърлен в дълбока яма сред гладни лъвове. Но тогава се случило чудо. Въпреки, че в продължение на шест дни на лъвовете не била давана храна, зверовете не докоснали Божия пророк. Накрая царят заповядал да го извадят оттами го обявил за светец.
Св. Даниил е един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет - Исаия, Иеремия, Иезекиил и Даниил, а заедно с него на тази дата се почитат и сподвижниците му, Светите Трима отроци - Анания, Азария и Мисаил.
Според народния календар в деня на пророк Данаил празнуват жените, които имат малки деца или чакат дете. Народните обичаи са предимно свързани с плодородието. Месят се питки, които бременните жени раздават на близки и познати, за да могат лесно да добият рожбата си.
Днес имен ден празнуват всички, които носят имената Данаил, Данаила, Даниел, Даниела, Дани, Дана, Данко, Анани.
Срокът за временна закрила на гражданите на Украйна у нас се удължава до 4-ти март 2026 година. По повод това решение на Министерския съвет от МВР – Пловдив съобщиха, че са обособили 6 гишета за административно обслужване по това направление. Независимо от адресната си регистрация на територията на Пловдивска област, украински граждани могат да..
Собственичката на първия български бранд с нулев отпадък „Зелена революция“ („Green Revolucia“) и посланичка на Европейския климатичен пакт Вера Маркова гостува в Пловдивския университет. Тя ще представи публична лекция на тема „Бизнес с нулев отпадък? Устойчиви решения за здравето и природата“. Маркова ще запознае гостите с каузите, за които тя..
Днес преди обяд на места в равнините и поречията ще бъде мъгливо. Над Западна България ще е предимно облачно. Над Източна България ще преобладава слънчево време с временни увеличения на средната и висока облачност. Ще духа слаб вятър предимно от юг-югоизток. Максималните температури в повечето места ще бъдат между 8° и 13°, за Пловдив - около 12°..
Всяка година в последната сряда на месец февруари се отбелязва Денят за борба с тормоза в училище. Децата отиват на училище, облечени в розови фланелки, за да се обявят срещу тормоза между съученици и насилието в класните стаи. Инициативата, позната като „Ден на розовата фланелка“, започва през 2007 година в Канада, а в България се отбелязва от..
Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив. Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...