Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
В международния ден за борба със заболяването емблематични сгради в десeт български общини ще бъдат осветени в синьо и зелено за час. В Пловдив това ще бъде Дома на културата "Борис Христов". Лимфедемът е хронично и прогресиращо заболяване, което води до постоянен оток и драстична деформация на крайниците вследствие на нарушена финкция на..
Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов". Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция. Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по международния..
Известният живописец Ангел Пачаманов ще покаже знакови за творчеството си картини в своята голяма юбилейна изложба от 6 до 25 март 2025 г. в пространството на Зала "2019" към Градска художествена галерия – Пловдив. Откриването е от 18 часа. Пачаманов е автор на 47 самостоятелни изложби в България, Швейцария, Италия и САЩ. При изявата..
Тържествено ще бъде отбелязана днес 60-годишнината на Клиниката по лъчелечение към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив. Събитието ще се състои следобед в базата им на бул. „Васил Априлов“ 15А. Клиниката е водещ онкологичен център в страната, който вече шест десетилетия съчетава традиции и иновации в грижата за пациентите. С най-съвременно..
От 8 до 17 чaса днес се спира движението по бул. "Александър Стамболийски" от кръстовището с ул. "Стефан Стамболов" до кръстовището с ул. "Братя Шкорпил". Причината е авариен ремонт на магистрален водопровод по проект на ВиК, обясняват от общинското предприятие "Организация и контрол на транспорта“. Маршрутът на автобусна линия № 1 ще бъде..