Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от антибиотиците за деца липсват в аптеките

| обновено на 05.01.23 в 14:51
Димитрия Стайкова
Снимка: Стаматина Никова

Сблъскваме с доста голям недостиг на много и различни лекарствени продукти. Проблемът е не само за определени лекарства, а за всички лекарства, които се отпускат с рецепта и без рецепта. Всички страни от и извън ЕС взимат мерки, каквито са определили като важни за тях. Много български пациенти, които ходят за лекарства в Турция, казват че вече част от продуктите, които са купували се отпускат само по рецепта от турски лекар. В Гърция също са обявени такива мерки. Доста българи, които живеят в Канада и Германия идват и търсят тук лекарствени продукти, които са им необходими, защото при тях има недостиг. Оформя се една картина, която не е само за България, и трябва да се справим  за недостига на лекарства. Причините са всякакви - икономически, логистични и фармацевтични - повишеното потребление в световен план, по-малките мощности за производство, инфлацията, коментира в утринната програма на Радио Пловдив "Точно днес" Димитрия Стайкова от фармацевтичната колегия в Пловдив като уточни, че липсват голяма част от масово изписваните от лекарите антибиотици, а някои от тях нямат генеричен заместител. Тя отправи апел към всички лекарите и фармацевти да бъдат много гъвкави и там, където може да се осигури адекватно лечение, което да не е по-лошо от изписаното, да се действа. 

При симптоматичните противовирусни лекарства има достатъчно заместители, каза Стайкова. Тя отбеляза, че са изчезнали комбинираните тестове за коронавирус и грип тип А и Б. 

Търсенето на тези комбинирани тестове беше по-малко, отколкото търсенете на тестове само за коронавирус. Сега обаче ситуацията се обърна, защото се подозира, че грипът напредва . Когато всеки сам мисли, че е с грип, а не с коронавирус, рязко спадна търсенето на тестове за Covid. Не бива да подценяваме наличието му успоредно с другите респираторни инфекции, каза още Димитърия Стайкова. По думите й това са вирусни инфекции, които се донякъде се лекуват с еднотипни и идентични препарати. Колкото сме готови за едното, толкова и за другото, уточни още фармацевтът. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34