Габриела Терзиева е от София, на 28 години. Пътешественик по душа и гражданин на света, тя изследва чуждите култури от гърба на коня. За първи път се качва на кон на 20 години. Осем години по-късно, Габриела Терзиева е организатор и водач на конни експедиции, квалифициран екскурзовод и инструктор по конна езда.
В началото на своя път, тя започва да учи история на изкуството в Нов български университет, а след това завършва бакалавърска степен по същата специалност във Великобритания. Заминава за Ливан. В столицата Бейрут, продължава с магистратура по кураторство, арабска история на изкуството и арабска архитектура. Освен любовта към конете и конната езда, Габриела Терзиева обича офроуда. А, танците са в кръвта ѝ още от малка.
Тя е създател и на първия български травъл бранд за конни преходи и експедиции по света. Официалната регистрация на бранда е през месец януари 2022 година. Най-новата инициатива на Габриела са така наречените surprise турове или тайни пътувания в страната, с цел подпомагане на живота, в забравените села на България.
„Аз яздя и се занимавам с коне от 20 годишна възраст. Пътувала съм по света, но съм го правила за себе си, като хоби. В началото не съм гледала на това, като начин на живот или като към нещо, което може да се превърне в моя професия. А, история на изкуството беше моя страст, особено история на изкуството на арабските страни, арабската култура, арабският език. Винаги съм се интересувала, много, от историята на тези народи. Може би, нещо оттам ме запали по историята на арабските коне. Така се зароди и първото ми желание да прекося арабска пустиня, на арабски кон. Заминах за Йордания и оттогава интересът към този тип пътуване, да обиколиш една страна, да я опознаеш от гърба на кон, в мен се засили и започнах да пътувам - Монголия, Индия, Исландия...Исках да научавам повече за различните народи и тяхната връзка с конете, защото всеки народ има различен подход към тези животни, различен начин на обучение на тези животни. Нещо, което за мен беше изключително интересно. Когато се прибрах в България, горе-долу една година след като се прибрах се случи и Ковид пандемията и единственото, което ми оставаше да правя е да яздя коне, по поляните около София. Така се задържах по-дълго на едно място, в една конна база. Те ми предложиха да стана инструктор и да им помагам с работата въпреки, че никога не съм си представяла, че ще правя нещо такова. В последствие си казах, че това е нещото, с което със сигурност искам да се занимавам и го съчетах с опита, който имам от преходи в изминали години“, разказва Габриела Терзиева.
Така започва нейната история с конете и конните експедиции. Към момента, тя е обиколила на кон около десет страни, сред които са Намибия, Кения, Монголия и други.
„За арабите конят е нещо специално. Особено за бедуините в пустинята, конят и камилата са две свещени животни, които те почитат изключително много. Грижат се за тях изключително много и това е част от тяхната култура и нещото, което ги характеризира“, разказва още Габриела Терзиева.
За последната една година, тя е обиколила на кон пет страни. В Намибия, Габриела завършва успешно една от най-трудните конни експедиции в света. Тя изминава през пустинята хиляда километра за един месец, в компанията на още петима човека от цял свят. Това са хора от САЩ, Южна Африка, Швейцария, Ирландия. Равносметката от това пътешествие са 24 дни чиста езда, на всеки десет дни се прави почивка за един-два дни и много емоционални, и различни преживявания. Следващите дестинации са Мароко, в края на януари тази година и Аржентина, в края на февруари месец.
„Нека хората да бъдат по-смели, да се изправят срещу страховете си и да ги борят. В страховете си ние можем да открием неща за себе си, които не сме и подозирали, че съществуват. Хубаво е човек да се изправя пред предизвикателства. Колкото и клиширано да звучи, да излиза от комфортната си зона, да излиза от познатото, за да може да учи повече и за света, и за собствените си възможности“, споделя на финала на разговора Габриела Терзиева.
Цялото интервю с нея, чуйте в прикачения файл.
Юношеският ни национален отбор по волейбол до 19 години постигна нова победа на Световното първенство в Узбекистан. В може би най-трудния си мач до момента воденият от треньора Мирослав Живков състав спечели срещу Япония с 3:1 (25:23, 27:25, 20:25, 25:16). В първите два гейма "трикольорите" трябваше да дадат всичко най-добро от себе си. След загубата..
Полузащитникът Ален Корошец вече не е футболист на „Ботев“, след като двете страни се разделиха по взаимно съгласие. С „жълто-черния“ екип словенецът записа 44 двубоя във всички турнири, в които се отчете с 2 гола и 2 асистенции. „Благодаря Ви, невероятни фенове, за цялата подкрепа! Желая на Клуба всичко най-добро занапред! Само „Ботев“!“, написа Ален..
ПФК Локомотив Пловдив навършва 99 години. Ето какво написаха от клуба: Честит празник, локомотивци! Девет десетилетия и 9 години „черно-бяла“ история, изпълнена с воля, доблест и труд! От 1926 година до днес – Локомотив винаги е бил повече от клуб. Той е любов, семейство, начин на живот. Символ на Пловдив и доказана марка в българския футбол!..
Добре познато и утвърдено име е новият треньор на БК Локомотив (Пловдив) - Асен Николов, който в момента е старши треньор на младежкия национален отбор до 20 години. През 2023 година специалистът водеше и националния тим до 18 години. Асен Николов няколко пъти е бил начело на Академик (Пловдив), в периода от 2013 до 2020 година, който спечели бронзов..
Локомотив (Пловдив) триумфира в четвъртото издание на международния юношески U18 турнир под егидата на Христо Бонев. Възпитаниците на Христо Телкийски спечелиха финалната среща срещу ЦСКА с 2:0 и се поздравиха с трофея! Головете за успеха бяха дело на Тодор Гергишанов и Добромир Николов. Лично легендата на България Христо Бонев поздрави..