Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не се спират парите при преосвидетелстване с ТЕЛК

Снимка: Радио Пловдив, архив

Да не се спират плащанията на хората с увреждания при преосвидетелстване, за да може докато трае издаването на новия ТЕЛК хората да получават пари, тъй като тези суми за тях са или основни или важно перо за оцеляването им. Това  заяви в предаването "Ден след ден" Иван Николов от Центъра за психологически изследвания.

Поводът е протестът на хората с увреждания, които настояват тази седмица политиците да разгледат Наредбата за медицинска експертиза, в чието изменение е залегнало именно това. Целта е възможно най-бързо да се гарантират по-кратки срокове за издаване на ТЕЛК-ово решение.

"Процесът с издаването им става още по-тромав ако се обжалва даденият процент, защото то минава през НЕЛК и те го връщат отново към ТЕЛК. Това поставя често хората в безизходица, защото това е група в риск, а и в тези икономически условия.

Хубаво е свидетелствата да са електронни, защото хора с пожизнен ТЕЛК, който имат от 20 години такъв документ, трудно успяват да го запазят здрав. "Все пак това е лист хартия“, отбеляза  Иван Николов и добави, че тромавата система, заради дългите срокове, забавя и получаването на първи ТЕЛК.

Той подчерта, че работеща формула за сформиране на медицинската експертиза е била тази от 2018 г., според която основното заболяване дава основния процент и 20% от сбора на съпътстващите заболявания. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20