Робърт Бойл е англичанин, роден през 1627 в замък в Ирландия. Баща му, Ричард, граф на Корк, е богаташ и политик. Когато Робърт е на три, майка му умира и той е отгледан от жена в провинцията, която го учи на ирландски. На 7 е в Итън, а след 3 години отива в Женева и учи френски, латински, риторика, римска история, философия и религия, занимава се с тенис, фехтовка и езда. Стига до математиката и пише, че е „много добре запознат с аритметиката, геометрията и техните дялове, а също с учението за сферата, земното кълбо и укрепленията“.
Една нощ Бойл е ужасен от силна буря, смята, че е дошъл денят на Страшния съд, кори се, че се пилее в глупости и дава обет да се посвети на християнска служба на човечеството. На другия ден повтаря обета, за да не бъде той плод само на страх. А научната му дейност после е мотивирана от представата му за религиозен дълг – религия и наука не си противоречат, напротив, доказаните научни открития подкрепят религиозните принципи и убеждават хората, че светът е Божие творение. Но това после, а сега Бойл се готви да пътува из Италия, научава италиански и се захласва по новите учения, особено по Галилей, с когото за малко не успява да се срещне. В Италия има и първи – а може би и последен – сексуален експеримент. Щом се прибира в Англия, Бойл се настанява при сестра си, Катрин Ранела, необикновена жена, която има статут на истински учен между мъжете.
Предполага се, че тогава и Робърт започва да се развива като учен и експериментатор. Сестра му го вкарва в научното общество, познато като „Невидимият колеж“, който, след реставрацията на монархията, става абсолютно видим - през 1663 той се превръща в Кралското научно дружество, а Бойл е сред създателите му. През 1654 той отива в Оксфорд за десетина години и експериментира с „пневматичната машина“. Още през 1660 издава „Нови физико-механични експерименти, които засягат еластичността на въздуха и нейните ефекти“, а след година и най-известната си научна книга – „Скептичният химик“. В нея обосновано се отхвърля вековната традиция за четирите елемента като основни субстанции, а Бойл се застъпва за корпускулите, частици, от своя страна изградени от една първична частица в различни конфигурации за различните елементи. Той следва Декарт в идеята, че светът е сложна система, управлявана от малък брой математически закони, но не се разбира с него за основната среда . Декарт отрича на вакуума и държи на всепроникващия етер.
Бойл пък вече има много експерименти с вакуум и знае, че това нищо съществува, докато етер не се срещн никъде. През 1668 той пак отива при сестра си в Лондон. Тя майчински се грижи за него, а в лабораторията двамата се отдават на научна работа. Въпреки грижите на Катрин, през 1669 здравето на Бойл запада. Той е само на 42, но се оттегля от публични ангажименти, дори отказва да стане председател на Кралското научно дружество – но до края минават още 22 години. През 1691, дни след смъртта на сестра си, Робърт Бойл се парализира и също се преселва отвъд.
А биографът Мари Хол пише: „За него Бог, който може да създаде механична Вселена, подчинена на определени закони, беше много повече за боготворене и възхищение, отколкото Бог, създал Вселената без научен закон“.
Всички епизоди от подкаста "Великите европейци" можете да чуете тук:
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..