Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С машинния вот България бе взела напредничаво решение


Нова организация си поставя за цел да работи срещу изборните измами, купуването на гласове и контролирания вот.  

Това е „Обединение за честни избори“. В него влизат няколко обществени сдружения, множество доброволци, има и медийна подкрепа.

Промените в изборния кодекс са повод за тази инициатива, както и липсата на обществен разговор в публичното пространство за тези промени – казва  Георги Пенчев от ф-я „Общество БГ“, една от организациите в това обединение.

Ако можем да разграничим повод от причина обаче, то причината по-скоро е доста стряскащата липса на разговор за това, независимо от избрания модел между хартиен и машинен вот, как се адресират и анализират проблемите при тези процедури. Не само за нарочни манипулации, но и за човешка грешка, което като краен резултат лишава гражданите от тяхното легитимно право на вот.  Такъв разговор отсъстваше както в парламента, така и в публичното пространство.

Една от страничните жертви на законовите промени бе електронното (дистанционно) гласуване, което иначе решава голяма част от другите формати на гласуване.  Затова целта на новото обединение е  максимално експертно да се  анализират проблемите и рисковете при различните методи.

Да, риск от подмяна на вота съществува. Доколкото изборите са най-важния процес обаче, така и трябва да се използват технологиите в помощ на хората. Но за тази цел хората трябва да са добре информирани – къде да внимават и какви са потенциалните проблеми.

Когато се хвърли достатъчно медийно внимание върху тях, то се очаква логично те да намалеят.

Много се говори за възможните манипулации при машинното гласуване и това, че в много държави то не се прилага.  В този случай обаче, България взе напредничаво решение. С него например, най-големият ни изборен проблем - невалидните бюлетини бе решен. Нева бях почти изключени.

Ако се говори пък за намалена изборна активност, причините за нея трябва да се търсят другаде, е не в машините. Отпадането на този процес, който даде резултат,  не е от полза за гражданите.

Има ли вероятност от манипулации след това, при пренасянето на данни от машините,  след края на изборния процес?

Има достатъчно механизми, които да възпрепятстват това.  С такива мнения просто се злоупотребва.  Истинската рискова ситуация за грешка или злоумишлени манипулации е именно при ръчното броене на хартиените бюлетини.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45