Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив измерват безплатно костната плътност

| обновено на 12.01.23 в 10:10

Днес, утре и на 20-ти януари в Пловдив ще има безплатни измервания на костната плътност. Това ще става между 14 и 17 ч. в “Медлайн клиник” на ул. „Филип Македонски“ 37.

От прегледите могат да се възползват жените над 60-годишна възраст. 

Измерването е част от превенцията срещу остеопороза – третото най-масово и социално значимо заболяване след исхемична болест на сърцето и инсулт. 

Считана за една от най-честите ревматични болести, остеопорозата засяга 10-12% от населението на Земята, предимно възрастни хора над 60 години. В България остеопорозата поразява около 350-400 хил. души, като жените боледуват по-често от мъжете. Причината е по-малката им пикова костна маса в края на пубертета и по-тежките хормонални нарушения при менопаузата.

Наричат остеопорозата “тих убиец”, защото протича без симптоми и се открива късно. Затова специалистите обръщат внимание колко важна част от грижата за здравето са изследванията за костна плътност и профилактиката. Лекарите препоръчват на хората на около и над 50 години да си правят изследване за костна плътност всяка година.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пожар край Подкова, кърджалийско възпрепятства пътнически влак

Пожар избухна в района между село Широко поле и местността Момина скала, община Кърджали. Заради огъня е бил спрян временно пътническият влак по линията Пловдив – Подкова. Пламъците са в близост до релсите край село Широко поле. В композицията е имало около 20-ина пътници. Пожарникарите успели да овладеят пожара и да не позволят преминаването му..

публикувано на 13.07.25 в 19:47

Гасят пожар на сметището в Цалапица

П ожар е възникнал около 17.30 часа днес на депото за битови отпадъци в Цалапица. Огънят е обхванал площ от около 400 квадратни метра.  Дежурните от “Общинска охрана” веднага са подали сигнал, на който от Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” под ръководството на старши комисар Васил Димов са..

публикувано на 13.07.25 в 19:18

Угасиха пожара над село Косово

Над 50 души се бориха с огъня над асеновградското село Косово. Четири екипа пловдивски огнеборци и служители на горското стопанство с два автомобила се бориха с пожар в село Косово. Сигналът е получен малко след 14:30 ч.  В гасителните действия са се включили и местни жители. Благодарение на бързата реакция опасността за къщите в района е..

публикувано на 13.07.25 в 17:20

Двама души загинаха при катастрофа на АМ "Тракия"

Тежка катастрофа с две жертви на автомагистрала "Тракия". Инцидентът е станал на 148 км на АМ Тракия, посока Бургас /край Шишманци/.  Сигналът е получен в 9.20 ч. По първоначални данни автомобил с белгийска регистрация, управляван от 47-годишен чужд гражданин, блъснал в аварийната лента автомобил с българска регистрация, от който са загинали мъж..

публикувано на 13.07.25 в 11:55

Моторист загина в Асеновград

Моторист загина при катастрофа в Асеновград. След 7.30 ч. днес на тел. 112 е получен сигнал за катастрофа между лек автомобил и мотоциклет на бул. „България“ в Асеновград.  На място е констатирана смъртта на моториста.  Местопроизшествието е запазено. Причините за инцидента се изясняват. 73-годишният водач на автомобила, който е..

обновено на 13.07.25 в 09:54