Държавата да осигури допълнително 39 млн. и 400 хил. лв. за издръжката на музеите в страната. За това настоява Сдружение „Български музеи“, съобщи директорът на Историческия музей в Пловдив Стоян Иванов. Той посочи, че получените миналата година допълнително 12 милиона лева са крайно недостатъчни, а инфлацията „почти ги е изяла“.
Музеите в България страдат от липса на млади хора, заяви още Стоян Иванов. Пред Радио Пловдив той обясни, че през последните години значителон се е повишила средната възраст на музейните работници, включително и в Пловдив. Част от тях са напуснали музеите и са се прехвърлили в системата на образованието, заради по - високите заплати там.
При това ниво на възнагражденията е много трудно в музеите да бъдат привлечени млади хора, категоричен е директорът на Историческия музей в Пловдив.
50 музея в страната остават извън системата на държавното финансиране и там нещата са драматични, заяви Стоян Иванов. По думите му, заплатата на директор в такъв музей е малко над минималната работна заплата в страната.
В област Пловдив няма такива музеи, но сред тях в страната са музеите в Брацигово, Горна Оряховица, Поморие. Те са поставени в неравностойно положение спрямо колегите си в страната, посочи Иванов.
От над 39-те млн. лв., които се искат допълнително от държавата, 31 милиона са за музеите на делегирана от държавата дейност, а останалите малко над 8 милиона са за тези 50 музея, които са извън системата на държавното финансиране.
През 2023 година Регионалният исторически музей в Пловдив има богата годишна програма. Ще бъдат представени редица наши и гостуващи изложби, обясни директорът на музея.
Една от изложбите ще е посветена на живота и дейността на Христо Г. Данов, тъй като през 2023 г. се навършват 195 години от рождението на патриарха на българското книгоиздаване. Друга изложба ще бъде посветена на Йоаким Груев също по повод 195 годишнина от рождението му.
В звуковия файл е интервюто на Живка Танчева със Стоян Иванов.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..