Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В третия мандат всичко е възможно

Третият мандат е за нетрадиционни правителства. Това са правителства на базата на компромиси. Но пък има и успешни такива, изключително много, изкарали целите си мандати. Това заяви в Пловдив служебният министър на земеделието Явор Гечев, който е и член на Националния съвет на БСП по повод връчения трети проучвателен мандат за съставяне на правителство на столетницата.
 

Гечев каза, че е очаквал той да бъде даден на БСП, защото е сериозна и балансирана партия, и е доказала, че може да говори с всички партии. Според него Националният съвет трябва да даде мандат на лидера Корнелия Нинова за разговори с председателите на всички политически партии в Народното събрание.

„Задължително трябва да се разговаря с всички. Друг въпрос е, че разговорите и форматите не означават точно коалиционно споразумение. Най-нормално е да се говори с всички и да се търсят приоритетите на базата на това, за което могат да се разберат политическите лидери. Много са относителните нещата, които трябва да си кажат - каква е целта на този кабинет, коалиционен ли ще е, за колко време ще е. Но това е работа на председателите на политическите партии, затова са ги избирали“, каза още Гечев и допълни, че с третия мандат абсолютно всичко е възможно.

Служебният министър пожела късмет в разговорите, защото нестабилността в държавата трябва да приключи. Той обаче не се ангажира с прогноза дали е възможен коалиционен кабинет с мандата на БСП.

„Тук е въпрос на изкуството на дипломацията и политиката. Зависи от формата на кабинета, зависи какво ще си кажат лидерите, какви ценности ще намерят, за какво ще се разберат. Но никога в преговори не се влиза с настроението, че те няма да се случат“, коментира още Гечев.

Земеделският министър присъства в Аграрния унивеситет в Пловдив на тържественото отбелязване по повод 127 години растителнозащитна дейност в България. Той посочи, че приоритетите от Общата селскостопанска политика в новия програмен период вече се изпълняват, но подчерта, че е нормално да се върви към промяна на финансовата рамка, защото инфлацията и войната в Украйна променят Европа.

„Това е идеята – ако може, да бъдат променени бюджетите, които Европа отделя“, коментира още служебният земеделски министър. 

България също ще направи предложение за корекция във финансовата рамка.

„Факт е, че има много сериозна инфлация в сектора, включително повишаване на фуражите, препаратите, горивата и торовете, което повлече космическа инфлация в областта на земеделието. Тоест - 100 лева преди две години, не струват колкото 100 лева сега. Трябва да се намери балансиран подход, който на практика да компенсира бюджетните разходи на различните държави в Европа, поне с темпа на инфлацията от последните две години“, каза още Гечев.

Като основен проблем пред бранша на растителната защита министърът посочи нелегалния внос. Другият са резките промени, които Европа прави по отношение на изискванията по зелената сделка.

Цялото интервю с Явор Гечев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Уволниха държавен служител от Асеновград заради участие в РИК

Скандално уволнение на държавен служител заради назначаването му в 17-та Районна избирателна комисия на Пловдив област. Началникът на Общинска служба по земеделие – Асеновград Ваня Костадинова е била освободена в петък от директора на Областната дирекция „Земеделие“ Ангел Личев.  Костадинова и нейният адвокат са обжалвали в..

публикувано на 03.06.24 в 16:12

В агросектора да се подпомагат интегрирани решения

„Когато се вдигне жизненият стандарт на хората и по-голяма част от тях спрат да купуват само най-евтините неща“. Тогава, според доц.  Божин Божинов, експерт по растителна генетика от пловдивския Аграрен университет, ще е възможно да се увеличи дела на пазара на българските плодове и зеленчуци. Според него процесът ще изисква усилията и на..

публикувано на 03.06.24 в 16:11

Демографската пустиня у нас е колкото площта на Дания

В България има цели райони, в които от 30 години не се е раждало дете. Почти 40% от територията на страната ни представлява “демографска пустиня”. Това са места, в които живеят под 10 души на кв. км. У нас площта на тази „демографска пустиня“ е колкото са териториите на страни като Дания и Нидерландия.  Още по – тревожното е, че само за..

публикувано на 03.06.24 в 14:50

Постоянното ходене на избори не носи позитиви на никого

"Това, че ще гласуваме два избора на една и съща дата, вкарва доста повече енергия в изборите. Партиите правят доста големи събития в София, Пловдив и на други места в страната, което означава, че има повече енергия". Това заяви политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. Той обаче изрази недоверие, че ще видим съществен скок в активността на..

публикувано на 03.06.24 в 11:12

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53