Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сестра Юлита в „Добро утро, ден!“

| обновено на 29.01.23 в 10:22

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ над Асеноврад. Тя е единственият засега обитател на манастира, който е създаден още през 14 век. В момента там се извършва голям ремонт, който се очакваше от дълги години, след като през 2010 година част от него пострада при пожар.

Сестра Юлита става монахиня през 2008 година, а преди това е работила като икономист в София. Пострижението й е пред вратите на манастира „Свети Кирик и Юлита“, който тогава е стопанисван от Съюза на архитектите. Тя споделя, че решението не е трудно, а когато се вземе, то е категорично и няма връщане назад.

„Бог докосва душата. Преди да стана монахиня, аз бях чедо на епархията в София. Ходих на богослужения, причестявах се, изповядвах се. Бог знае, кога душата е готова да поеме по монашеския път. Както се казва в свещеното писание – „Не вие мен избрахте, а аз вас избрах“. Това е по божия промисъл“, казва сестра Юлита.

Сестра Юлита е категорична, че всеки един трябва да се стреми към доброто, но това минава през индивидуалната работа със себе си. Само тогава може да се постигнат добри дни за цялото общество. 

Казва, че от прекъсването на предаването на вярата по време на комунистическия режим, са потърпевши три български поколения. Затова някои хора не осъзнават колко важно е да се уповават на божията благодат.

„И затова някак си стават само великденски християни, както им казваме. Такива, които отиват на празника да запалят свещичка и да обиколят храма. Но не и седмично да се стремят да посещават богослуженията на отците, където да се изповядват, да им олеква на душата.“, споделя още сестра Юлита.

Игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ определя себе си като човек, който още трябва да работи върху себе си. Надява се, че с изповедта си пред Радио Пловдив тя ще помогне на хората да помислят над себе си.

Цялото интервю със сестра Юлита можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34