Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война е думата на 2022г., показва тревожност

Думите, белязали 2022 г., са „война“, „инфлация“, „избори“ и „Украйна“. Това е показало гласуването на хората на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях в първите десет се нареждат „газ“, „доброволци“, „мижав интерес“, „бежанци“, „хартиена коалиция“. Това коментира Доротея Николова от платформата за грамотност "Как се пише?" в предаването "Ден след ден".

Според нея думите показват тревожност,  страх от бъдещето, нервност, затвореност в себе си. "Не е изненадващо, че първата дума е война. Всички бяхме и сме разтресени, че е възможно да говорим за реална война в Европа.

Думите показват вкопчване в действителността без възможност за нейното отдръпване и нейното осмисляне. Няма достатъчно думи, в които да има закачка, сарказъм, игра на въображението, които обикновено ни помагат да се справим със ситуацията", каза Николова. 

По думите й през 2021 г., макар да беше белязана от коронавируса, се е наблюдавало сарказъм и словотворчество. Като положително нещо отбеляза, че на 6-то място е думата доброволци и това не е никак случайно, имайки предвид помощта за украинците, наводнените села в Карловско, битката за откриването на Сашко.

"Изборите ще станат една безкрайна дума, тъй като и миналата година бяха една от десетте думи", добави Николова. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц.Милен Любенов

Светът навлиза в ситуация на все по-голяма несигурност

На срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел вероятно ще бъдат взети  решения, свързани с увеличаване на бюджетите за отбрана на страните-членки и отпадане на процента за отбрана от брутния вътрешен продукт, като този процент да не бъде включван в бюджетния дефицит. Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов..

публикувано на 06.03.25 в 10:58

"Пътят на султана" минава през Пловдив с пешеходен и велотуризъм

Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов".  Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция.  Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по..

публикувано на 06.03.25 в 07:03

Санирането трябва да е бизнес, а не политика

Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.  Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в..

обновено на 05.03.25 в 16:45
Тодор Воденов

Военната промишленост има потенциал за иновации

Призиви за развиване на българската отбранителна промишленост като част от европейската дойдоха от правителството и след вчерашното заседание на Съвета по сигурността при премиера, Росен Желязков също предложи и призова да бъдат развити иновативният потенциал и способности на българската отбранителна промишленост.  Според Тодор Воденов -  председател..

публикувано на 05.03.25 в 15:30
Боряна Димитрова

Здравеопазването е абсолютен приоритет на българите

Alpha Research публикува последното си проучване: "Здравеопазването – абсолютен приоритет на българските граждани в бюджет 2025. Според 65% държавата трябва да харчи толкова, колкото има, а не да задлъжнява" Социологът Боряна Димитрова каза в интервю за Радио Пловдив: Когато става дума за приоритети при българите, то става въпрос за тук и сега,..

публикувано на 05.03.25 в 14:17