Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Измества ли изкуственият интелект човешкото мислене?!

Снимка: OpenAI

Нова компютърна технология създава текст, подобен на такъв, който е сътворен от човека. С компютърна програма и езиков модел може да се генерира например мотивационно писмо, научна статия, реклама, дори инструкции за програмисти. 

ChatGTP (чат джи ти пи) е разработен от една от големите организации в сферата на изкуствения интелект и на този етап може да се ползва безплатно след регистрация с електронна поща и телефонен номер. 

Визията на тази технология е като чатботовете, които напоследък все по-често се използват като начин на комуниакция в интернет с предварително зададаени изрази. 

Въвеждат се езикови конструкции, на които е била обучена системата, а те поразително много приличат на интелект, но все пак не са. Това са устойчви словосъчетания, но създадените между тя връзки, изнендващо много приличат на смислени, каза в интервю за Радио Пловдив IT-експертът Димитър Ганчев. 

Ресурсът, който се ползва, е създаден от набор от уебсайтове и пълния текст на аглийската версия на Уикипедия. Първоначално текстовете са на английски, но преводът им на друг език може да се извърши лесно с виртуален преводач, каза още Ганчев.  По думите му  обаче не може да сме сигурни, че създаденият текст е верен и не трябва да му се доверяваме напълно, тъй като не става дума за алгоритми, които да копират начина, по който хората разсъждават. Освен това и базата данни не се обновява своевремнно.  

  • Ползата

Първо се смяташе, че изкуственият интелект ще замести по-простичките професии и ще замести по-скоро физическия труд. Започнаха да се създават картини, които заместват прекрасно работата на художник илюстратор, като ползват база данни от най-известните художници и създават нови картини. Със сигурност ще има полза, но все още не се знае къде ще се появи - обикновено там, където не я очакваме, коментира Ганев. 

  • Вредата 

Наличието на изкуствен интелект може да ни накара да не използваме естествения. Ако му възложим да избира между две равноправни, но алтернативни гледни точки, не сме сигурни, че няма да избере една от тях и да я представи като правилна. Изкуственият интелект ще ни решава ежедневните задачи, ще ни рисува илюстрации в познати стилове, но кой ще измисли новото съдържание, каза  още експертът. 

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Диммитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 20:15
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38