Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако няма разделителни линии, ще имаме правителство

Дори и „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ да се явят заедно на предстоящите избори и да са първа политическа сила, те пак няма да успеят да реализират мандата. Причината е, че за да има правителство не трябва при правенето на политики да има разделителни линии. Тази теза аргументира политологът доц. Иван Начев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

„Трябва да се промени политическото говорене на тези две партии по отношение на ДПС, БСП и ГЕРБ. Иначе отново ще изпаднем в същата ситуация. Задачата на тези хора е да съумеят да сформират правителство, т.е. да правят политики и когато ние сме призвани да правим политики не трябва да има между нас разделителни линии. Всеки от нас трябва да отстъпи малко в името на по-голямата цел – решаването на проблемите и правенето на политиките“, заяви доц. Начев.

Той добави, че ако българите искат системата да се промени в европейска посока, то тогава трябва да излязат да гласуват, а не отново да демонстрират апатия и да регистрираме поредната ниска избирателна активност.

Според доц. Начев смяна на модела на управление от парламентарен към президентски, за което от ИТН инициират подписка за референдум, не е необходимо. Причината е, че последните служебни правителства са доказали, че моделът работи добре.

„Такава кардинална смяна на модела е нужна, когато се вижда, че той не работи. И референдумът за модела на управление, и на „Възраждане“ за еврото са реклама и подготовка за вота. Лошото е, че те мътят съзнанието ни като граждани и ни отклоняват от по-съществената задача.

За да се говори за референдум, то трябва да се създаде такова законодателство, което трябва да доразвие референдума като инструмент, т.е. когато нещо се гласува на референдум, то да бъде разгледано в НС или в местния парламент и да има политически последствия.

Сегашният закон не прави такова нещо. Ние самите нямаме култура за референдуми. Не сме Швейцария, която сме свикнали да ни да ни питат за всяко нещо и затова и не участваме в него“, каза доц. Начев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45