Има опасност при предстоящи обилни валежи към селата Богдан и Каравелово отново да бъдат свлечени значителни количества речни наноси.
Това е причината частичното бедствено положение в карловските села Богдан и Каравелово да се удължи на 30 дни, след като изтече седемдневният му срок. То беше обявено на 26 януари заради повишеното ниво на водата в реките, преминаващи през двете села.
Това обясни пред Радио Пловдив заместник-кметът на Карлово Николай Цветков.
Той подчерта, че все още съществуват критични участъци, в които трябва да бъдат изгребани наносите от деретата на реките в двете населени места, които бяха наводнени миналата година.
В Каравелово има такъв критичен участък, от който трябва да се изнесат наносите, заяви заместник-кметът. По думите му, там ежедневно работят два багера и четири камиона. Речното корито се издълбава, а наносите се извозват и складират в депа, които са общински терени.
В Богдан техниката е по - малко, тъй като участъкът от реката там не позволява да работят повече машини.
До момента са почистени по около 500 м от речните корита в Каравелово и Богдан. От двете села са изнесени близо 10 000 кубика наноси - около 5 000 кубика в Каравелово и 4 000 кубика в Богдан, обобщи заместник-кметът на Карлово.
Той увери, че работата ще продължи докато бъде достигнато нивото на реките преди дъждовете, когато тези наноси бяха свлечени от гората.
Работи се с общо 12 машини на частни фирми и на подразделение СОТ на РЗПАБ - Пловдив, каза Николай Цветков.
Експерти трябва да кажат какви съоръжения трабвя да се направят и как да се реши проблемът със заплахата от наводнения в тези села, смята зам.-кметът на Карлово.
Интервюто на Иванка Петкова с Николай Цветков е в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...