Желанието на Македония да е част от ЕС е желание на всички българи, които имат патриотични чувства. Затова смятам, че българската дипломация постъпи правилно и мъдро като помогна за изработването на така нареченото френско предложение за РСМ, коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Николай Кръстев.
Той обаче подчерта, че има много неща, които трябва да бъдат решени: "въпросът за дълбоката държава в Скопие, както и съизмеримо да се отговори на същия въпрос за България. Там е силна УДБА, белграсктите структури от времето на бивша Югославия, а в България пък ДС, както и близките до КГБ структури, които защитават така "патриотично" българските интереси в Македония"
Кръстев подчерта, че нещата в РС Македония не са съвършени, но трябва да се гледа реалността в очите. "Репубика Северна Македония се променя – тя стана член на НАТО и започва да изпълнява всичко, свързано с това членство. Има още много да се желае, но и напредъкът трябва да се отчита".
Той беше категоричен, че провокатори в българо- македонските отношения има. "Такива има не само от македонска, а и от наша страна – това са евродепутати от ВМРО, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, които правят всичко възможно, за да няма добър диалог между София и Скопие".
Относно напрежението, свързано с честването на годишнината на Гоце Делчев, безспорно имаше проблеми, кзаяви Никола Кръстев. "Не е европейско да не се допускат хора на територията на една държава, както направиха в РС Македония, но не е и европейско хора да твърдят в една държава, че тя няма право на съществуване, както сториха наши "патриоти" в Скопие".
Относно наименованията на българските клубове в РС Македония също можеха да бъдат избрани имена, които да не будят такива негативни чувства в Македония, беше категоричен Никола Кръстев. "Например Гоце Делчев, Димитър Талев, някои от братята седмочисленици - те можеха да бъдат мост. Те нямаше дса предизвикат такова напрежение като имената на Ванче Михайлов, Цар Борис Трети, Фердинанд и т.н".
"България и РС Македония имат много ясен разписан механизъм как да вървят заедно. Проблемът е, че има двойни стандарти и там и тук и трябва езикът на омразата и от двете страни да спре. Напрежението съществува и то се поддържа от центрове, които не са свързани с София и Скопие, а с центрове, свързани с Белград и Москва", каза в заключение Никола Кръстев..
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...
Близо 100 ученици от 22 гимназии от цялата страна ще спорят за приза „Най-добър млад фризьор и гримьор“ и „Млади таланти в модата“. Двете национални състезания се провеждат днес в Пловдив. Домакин е Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, а състезанията и дефилетата ще бъдат в залите на Гранд хотел „Пловдив“. Националният..