Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панелните сгради у нас са по-устойчиви на земетръс

| обновено на 08.02.23 в 18:49
2
Снимка: Снимката е илюстративна

Над 11200 са вече жертвите на разрушителното земетресение в Турция и Сирия. Наблюдавахме ужасни кадри, как сгради се срутват като вафли.

Защо високи сгради падаха за секунди, а дебели стени се чупеха като вафли в Турция, заради което се стигна до толкова много жертви? При подобно мощно земетресение има ли шанс сградите у нас да останат цели?  

Въпросите задаваме на доц. д-р Радан Иванов, ръководител на катедра „Сеизмологично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.

Най-простият отговор е  - защото земтресението беше прекалено мощно. Но и при по-малък магнитут,  една сграда тръгне ли да пада, то тя си пада в краен случай - казва Радан Иванов. 

Какво е положението в България?

Все още тук са твърде малко сградите, проектирани  да издържат зетресение, по-голямо от 30% от  земното ускорение, и това е заложено само за строителството в последните трийсетина години. 

За сравнение – най-силното ускорение от сегашното земетресение  в Турция беше  два пъти G (земното ускорение), тоест около 7 пъти повече, отколкото сградите в България са нормално проектирани да устоят!

По-старите сгради, издигнати през 50-те и 60-те години  пък могат да устоят до най-много 20% от земното ускорение.

Панелните сгради са по-устойчиви при земтерсение, но при условие, че блокът поначало е построен качествено и после не са правени „вътрешни“ ремонти и произволни рекунструкции по него.

Може да се каже, че една добре проектирана и построена панелна сграда е доста устойчива на земетръс. Все пак има изследвания кои постройки от този тип как биха се държали  в такава ситуация.

При санирането - занапред е важно много внимателно да се обследва вида на самата сграда и също – къде се намира. Защото не всички  зони в страната са земетръсни.  И чак след това, въз основа този анализ, да се пристъпва към саниране.

Една сграда, проектирана през последните 10 години би трябвало да е доста устойчива на силен земетръс.

Ако обаче има желание да се построи сграда,  така проектирана че да устои на трус като последния в Турция – това вече в наши дни може да се направи. Но естествено  ще струва много скъпо.

Разликата между  тежките земетресения в Япония и Турция и пораженията  им върху сградите на двете места се крие именно във високото качество на проектирането и изпълнението в Япония. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52