В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" ви срещнахме с ръководителя на ансамбъл "Еподай" Веселин Козарев и децата от школата.
Поводът бе проекта „Гайдарското изкуство - традиции и приемственост между поколенията“. Той се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма Творчески стипендии 2022 г. и цели организирането и провеждането на творческа среща и публична лекция на децата и младежите обучавани в школата по гайда на Веселин Козарев с именити гайдари и доайени на гайдарското изкуство, както и създаването на музикален продукт - гайдарска сюита, нейното преподаване и реализиране чрез студиен запис и видеоклип.част от този проект е заснемането на видеоклип към Сюитата „Черешко чорна вишничко“.
На 18.01.2023 г. се е състояла и творческата среща с именития гайдар Петър Янев, по време на която са дискутирали различни теми вълнуващи децата и младежите.
По думите на Веселин Козарев на тази среща, децата са имали възможност да се докоснат и до личната гайда на Дафо Трендафилов – един от най-известните гайдари, оставил силна диря след себе си и превърнал се в емблема за всички гайдари занимаващи се с родопска гайда.
Наш екип присъства на заснемането на видеоклипа към Сюитата „Черешко чорна вишничко“, по аранжимент на Веселин Козарев.
За музиката, която има стойност и ни кара да се чувстваме горди от това, че сме българи, чуйте децата от Ансамбъл „Еподай“, участници в клипа, както и техният ръководител.
Разговорът ни с тях е достъпен в прикачения звуков файл, а съвсем скоро очаквайте и реализираният видеоклип, който с радост ще споделим на сайта на радио Пловдив.
За да гледате видеоклипа, последвайте този линк
https://www.youtube.com/watch?v=YG6Qv5UTqAI
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..