Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Този година Роженският събор става на 125 години

„Рожен“ – Събор на народното творчество и животновъдство, който е символ на вярата в корените и традициите, ще се проведе в дните от 14 до 16 юли. Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото си.

„Очакваме тази година да има три пъти повече посетители на събора спрямо предходни години. Най-голямата слабост винаги е бил транспортът, предвижването до поляните. Затова усилията ни са насочени в посока да направим, така че посещението на събора да бъде  по възможно най-достъпния начин“, коментира  Симеон Караколев от Сдружение "Рожен - наследство в бъдещето" в предаването „Точно днес“.

Причините за очаквания засилен интерес са, че последното издание беше през 2019г. и връщането на българите към традициите. За да се осигури транспорта и паркирането без да има напрежение се обмисля обособяването на  буферни паркинги в Чепеларе, Смолян и Пампорово, а автобуси да извозват посетителите, както и за „байпасен път“ през Баните.

Община Смолян отново ще отговаря за фолклорната част на събора, но се очаква и помощ от Министерството на културата. Една от забележителнотстите на тазгодишното издание на събора ще бъде Пилона на Рожен.

Годишнината ще бъде отбелязана с обща родова среща на наследниците на първите родопски родове от с. Долно Дерекьой (днес с. Соколовци) и околността, поставили началото на традицията „Рожен“. Ще бъде започната символична алея с „Елите на родовете“, която ще възстанови вековната традиция всеки стар род от Соколовци и околността да има свое символично място. През 1897 г. по инициатива на отец Ангел Инджов, свещеник в с. Соколовци, на Роженските поляни се събират родовете, разделени от тогавашната границата с Турция. 

Родопските поляни ще бъдат украсен с внушително българско знаме от близо 7 000 кв.м. На четири сцени ще се проведе традиционният Национален фолклорен конкурс за певци, инструменталисти, народни танци, обичаи и словесен фолклор. Ще се проведе конкурс за автентична мъжка, женска и детска носия и атрактивното й представяне. 

Мобилната музейна експозиция „Духът на Родопите“ ще покаже родопските традиции, обичаи и ритуали. Акцент ще е изложбата със снимки и архивни документи „История през три века“ за Роженския събор от началото му до наши дни.

 В специализирани изложения посетителите на събора ще видят  различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване. Ще се представят различни видове традиционни занаяти, местни обичайни ястия и печива.

В програмата на събитието са включени конни атракции, изпълнения на нестинари, народни веселби, надигравания и грандиозни вечерни концерти.

Медийни партньори на изданието през 2023 година са Българско национално радио и Българска телеграфна агенция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00

Представят 2 концерта на Шопен в Дома на културата

Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив.  Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.

публикувано на 02.05.25 в 05:44

Почитаме паметта на Св. цар Борис Покръстител

На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите.  На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец.  Пловдивският митрополит Николай ще  възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..

публикувано на 02.05.25 в 05:41

Видин Сукарев представя книгата си "Архив на Райчо Николов"

Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г.  Завършва специалност „История“ във..

публикувано на 30.04.25 в 09:21