Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вместо да контролира, Турция амнистира незаконните строежи

Заедно с репортажите за трагедията и покъртителните истории на хората, в Турция вече се появяват критични гласове за причините земетресението да отнеме толкова много човешки животи.

Отново, след разрушителния трус от 1999- та година, се повдига дебата за качеството на строителството. Журналистът от сайта Обзорнюз Тайфур Хюсеин припомни, че тогава е въведен специален данък, средствата от който е трябвало да отидат за бедстващите райони. От него са събрани 80 милиарда турски лири, но не е ясно дали са ползвани по предназначение. 

Некачественото строителство и слябият контрол са основните причини за срутването на толкова много сгради, сочат експертите.

Журналистът описа и практиката на постоянно "амнистиране" на назаконните строежи, което се прави преди избори с цел управляващите да получат политически дивиденти. Тази практика започва още от 1948 като вид "морков, който политиците дават на избирателите", тя е преустановена през 1989 година, но Ердоган я възражда.  

В неговото управление вече 8 пъти има такива амнистии, като поредното предложение за такава е било внесено в меджита, а знае се, че през май месец предстоят избори.

Хюсеин се спря и на липсата на критичен тон в официалните медии. Отдушникът на обществото са социалните мрежи, но и там вече има наложени рестрикции от страна на властта. Друга част от картината в Турция е опитът властта да контролира потоците на помощта без да допуска неправителствения сектор да се намеси. А самата държава демонстрира липса на координация.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49