Изложбата „Исландско-родопски послания“ ще бъде открита от художничката Елица Гигова, в Пловдив. Събитието е тази събота, на 11-ти февруари, от 18 часа в Арт галерия "Пловдивски културен институт".
“Първата част на изложбата представя живописни картини, създадени след едно от пътешествията ѝ до Исландия.
„Островът ме вдъхнови със скалистия си бряг, контрастът между лед и лава, красотата на Северното сияние и неудържимия леден вятър. Повечето рисунки, които съм направила са на мънички листчета в бележник, който съм носила по време на пътешествието. Най-удобно е в трудните моменти, в природните стихии, да се запечата това впечатление”, разказва авторката.
До момента, Елица Гигова е обиколила 45 страни, на пет континента. Това е първата от поредица изложби посветени на нейните пътешествия и свързана с нейните корени, в Родопа планина. На мистичната и прекрасна Родопа, споменавана още от Омир, Вергилий, Овидий е посветена и втората част на изложбата. В нея художничката ни връща с любов и привързаност към бащиното огнище, което след всяко далечно пътуване дава нови сили и енергия.
„Кураторът Илиян Колев и Пловдивски културен институт отдавна ме канят да покажа родопската тема, която до този момент предимно представях в творчеството си. Всъщност, те ме улучиха в един от тези моменти, в Исландия. И така, решихме да съчетаем нещата. Това ме мотивира да създам първите си картини, след тези малки наброски и ескизи, и връзката между родопските ми предишни изложби с новите пътешественически. Това е основната идея, както и да проследя връзката между обичаите, които видах в Исландия, в църквата Халгримур. Една от големите църкви в Рейкявик. Там видях дърво, на което се връзват шарени конци с пожелание и всеки цвят носи определен символ, и късмет за човека. И когато, дърветата се окичат с много, много конци, те се поставят към олтара, за да може църквата заедно с посланията от предците да изпълни желанията на хората. Цветовете на тези конци са типично родопски цветове характерни и за Исландия – жълти, оранжеви, червени. Всеки човек и на север, и на юг мечтае за обич, за топлина. Жълтото се свързва със слънцето и общите ни корени, а цветовете не се делят на народи. Интересното е, че предците ни са се вълнували от нишката на живота, която се преплита, и която е една и съща, и която е свързана с копнежа за обич, за здраве, за разбирателство“, споделя художничката Елица Гигова.
Третата част от изложбата “Исландско-родопски послания” пресъздава тези два обичая. Българските мартеници се преплитат с исландското окичено дърво, с вълнени конци. Предците и на двата народа са завещали символи и знаци за здраве, обич и късмет, в съчетание с вяра и надежда. Всеки гост на изложбата ще може да завърже конец на дряново клонче с лично послание, за да допълни нещо свое към обичаите на двата народа.
Изложбата ще бъде достъпна, за пловдивчани и всички гости на града, от 11 февруари до 10 март. Всеки делничен ден от 16.00 до 21.00 часа, както и събота и неделя от 10.00 до 17.00 часа.
Чуйте още, от интервюто с Елица Гигова, гост в предаването „Вход свободен“.
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..