"Традициите са това, което ни дава да вървим напред, да развиваме историята, живота и поминъка си. Неслучайно в Тракия са били първото вино, митовете за Дионисий, Сабазий и Орфей и както хората обичат да слушат приказки, така и виното обича да ги слуша". Това каза Росица Касабова – собственик на популярна винарска изба край Пловдив – за пътя на трансформация на българското винопроизводство и предизвикателствата пред бранша в новите климатични и геополитически условия.
По думите й, в зависимост от промените, които предстоят, тъй като и природата и животът ни и ние се променяме, винарите и лозарите трябва да проявят гъвкавост.
"За да се промени сортовият състав, защото лозата е трайно насаждение, трябва да се анализират почвите, климатът, за да се получи хубаво вино. Радва ме обаче все по-бързо развиващото се младо поколение, което прави превъзходни вина на световно ниво".
България е променила коренно качеството на нашите вина. Виното е история, култура и средство за дипломация и колкото повече хора се интересуват от това, толкова по-добре.
"В момента са много популярни местните сортове, които носят медали на световно ниво. Това е постижение и се наблюдава в последните години, като се дължи на туризма и на това, че все повече хора са любопитни и опитват и търсят качественото. Нещата са двупосочни: ние ще произвеждаме качество, когато има търсене на качество и обратно - ниско качество, когато няма търсене на качеството, а се гони друг сегмент от пазара, където има големи обороти на ниска цена."
Според Касабова, българското винопроизводство е напуснало нишата на ниското качество и се е запътила смело към нишата на висококачествените скъпи вина.
Войната в Украйна, която е огромен пазар за българското винопроизводство, силно затруднява развитието му. От друга страна, пътищата, които водят към други пазари, минават през Украйна. Войната там е променила и стойността на енергията, от която виното е пряко зависимо. "Водим борба да постигнем добро качество на добра цена, което е много, много трудно в тези условия".
Пазарът, като динамична структура, има своя логистика и когато достъпът до старите пазари е отрязан, борбата на винопроизводителите е насочена към нови пазари. "Това обаче, което няма аналог в Европа - местните сортове, е много ценно и интересно и може да заеме определени ниши. Много от българските винопроизводителите са се ориентирали към осъществяването на такива малки партиди висококачествено вино".
Връзката държава - производители е много трудна. Браншът е свръхрегулируем и това пречи на развитието му. Малко са производителите, които могат да изпълнят всички изисквания за тази регулация. Това обаче не води до намаляване на "сивия" сектор, който заема около 50%. Държавата не полага усилия да намали дела на сивата икономика, защото няма права над нерегистрираните производители. А това прави конкуренцията нелоялна.
Касабова бе категорична, че държавата трябва да провежда целева политика към хората, които внасят в хазната данъци.Тя препоръча още да бъдат умножени и нейните усилия за рекламиране на бранша зад граница.
"Без подкрепата на държавата няма как да бъдем на челните позиции. А ние имаме суровината, имаме базата, България е една прекрасна страна за производство на вино и на грозде".
Интервюто - звуковия файл:
В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварният трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес..
Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров. , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове. Утре е и протестът заради ниските заплати в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори. Междувременно..
В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..
Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят. Младите лекари са..
Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...