"По отношение на оразмеряването на конструкциите на сградите, и проектантите, и надзорниците, и институциите, които въвеждат сградите в експлоатация, се отнасят изключително дисциплинирано и отговорно. За разлика от положението в Турция, у нас не съществуват такива рискове от апокалиптични картини, каквито видяхме". Това подчерта арх. Чавдар Тенев - председател на регионалната колегия на Камарата на архитектите в България.
По думите му, нормите, по които се оразмеряват сградите в България, са изключително строги, по отношение на сеизмичната им осигуреност, особено след земетресението в Стражица, когато сеизмичният правилник е бил променен и изискванията за сигурността - завишени. "Всички проектанти и институциите с отношение към контрола се отнасят изключително отговорно".
Арх. Тенев определи като добър и контролът по експлоатацията на сградите.
"За новите сгради не се притеснявам, а по-скоро за тези, които са строени преди 20-те години на миналия век. Тогава навлиза като строителен материал стоманобетонът, който е основен фактор за устойчивостта на сградите. Строеното обаче дотогава подлежи на тежки влияния...и особено - незаконните строежи, които при земетресение ще изпадат първи".
България не е на пътя на разлома, нанесъл тежките щети при земетресението в Турция. Все пак Пловдив се намира в близост и съответно има влияние от него.
"Затова и на сеизмичната карта на България териториите на различните региони са планирани от висока степен сеизмична опасност, а в Пловдив сградите се оразмеряват на земетръс от девета степен."
Арх. Тенев обаче бе категоричен, че е спокоен за последствията от евентуални рискове, защото особено новите сгради са добре проектирани и добре изпълнени.
Интервю - звуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..