Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разследване срещу Владислав Горанов ще стигне и до Борисов

Два структурни проблема подчертават с новия списък "Магнитски" американските ни партньори. Първият е, че Прокуратурата  не разследва корупцията по високите етажи на властта, а вторият е, че не се ограничава руското влияние в България. Тезата е на политолога Даниел Смилов. Пример, че има отказ от борба с корупцията той вижда в посочването на името на бившия финансов министър Владислав Горанов. 

Не може 500, 600 ,700 милиона лева да се дадат като данъчни преференции на бизнесмена Васил Божков без знанието на лидера на ГЕРБ. Това е корупционна схема, гарантирана с подкупи и тук САЩ го казват. Останалите четирима са проводници на интересите на Русия в сектор "Енергетика", посочи Смилов и добави, че при нас има натрупани опити за руско влияние и реализиране на политики като закупуването на руските реактори, позицията по случая "Скрипал", изграждането с държавни пари на Турски поток и забавената газова връзка с Гърция.

Според него голямата част от българските институции са приели санкциите като опит за помощ. По- интересна, по думите му, е позицията на ГЕРБ,  които се "опитаха да скъсат опашката си и да кажат, че са се разделили с Горанов преди две години". 

Ако се чете внимателно тексътът, ще се види, че няма как да не се стигне до Бойко Борисов. Няма как Горанов да е действал зад гърба на Борисов по толкова голяма корупционна схема, смята анализаторът и настоява за поемането на политическа отговорност от лидера на ГЕРБ, който управляваше през последните 10 -12 години.

Той предположи, че прокуратурата ще предприеме действия срещу Владислав Горанов, но допусна, че те може да са имитационни, защото сме се нагледали на практики от типа "пунта - мара".

Даниел Смилов подчерта, че се правят  опити да се омаловажават тези санкции  и да се определят като намеса във вътрешните ни работи, особено преди изборите. "Ами, ако бяха обявили санкциите след изборите. Тогава какво щеше да се каже – преобръщане на вота, налагане на правителство", коментира политологът. 

Според него истинските санкции по "Магнитски" ги плаща цялата държава с отказа тя да бъде член на Шенген, еврозоната, от липсата на инвестиции.  Другият еспект на тази цена е, че все по- трудно става да се състави устойчиво правителство, защото когато има хора, за които има съмнение за участие в корупционни схеми всяко управление ще действа от ден до пладне, подчерта той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46