Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивските доброволци спасиха 31 души от руините в Турция

| обновено на 15.02.23 в 01:31

Пловдивската група доброволци тази вечер се прибраха удома след едноседмична мисия за спасяване на оцелели след опустошителното земетресение в Турция. 



Екипът от 27 спасители бе посрещнат от десетки  техни близки и роднини, а с искрени думи на  благодарност ги приветства генералният консул на Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю. 


Той изказа признателност  от името на турската държава и целият народ, като подчерта, че макар и по тъжен повод,  това бедствие е  пореден и безспорен пример за добросъседство и истинско приятелство между двата народа.  

Пловдивските доброволци, оборудвани със собствени средства, са успели да спасят 31 души  от рухналите сгради в най-засегнатите райони на бедствието. 

Макар и без никаква помощ от местните власти, те са се снабдили с всичко необходимо чрез дарения и със собствени средства. 

Разполагали са със специфична  техника за откриване на оцелели,  но най-големият герой е бил кучето Килиан, специално обучено  да локализира хора под развалините.  

Благодарение на него са спасени  много безценни животи, разказа ръководителят на групата  от отряда "Аварийно спасяване"  -  Георги Влайков. 

Пловдивчаните,  сред които и няколко дами, са работили 8 дни в буквално непоносими метеорологични условия - смразяващ студ и често ураганен вятър, липса на вода, храна и битови условия. 


Действали са неуморно, на кръгъл денонощен цикъл, въртейки се на смени с кратки почивки за малко сън и храна. 

Всички те бяха категорични,  че макар да се молят такова бедствие да не се повтаря,  без колебание отново биха потеглили  на мисия, ако възникне  необходимост. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Вижте причините, довели до убийствата в Поповица

Хазартна зависимост на 21-годишния внук е в основата на трагедията, завършила с три трупа, в садовското село Поповица. Това съобщи наблюдаващият прокурор по делото Ангел Ангелов.  По думите му водеща е версията, че 82-годишният дядо е прострелял смъртоносно внука и съпругата си заради възможността той да продаде къщата на дядо си, която му била..

публикувано на 24.11.25 в 15:39

И в Панагюрище „Български пощи“ протестираха за по-високи заплати

Работещи в „Български пощи“ в Панагюрище се включиха в организирания от Конфедерацията на независимите синдикати в България национален протест с искане за по-високи заплати. Служители в града излязоха пред сградата на пощата с плакати. Посланията им бяха за: „Осигуряване на необходимото финансиране на „Български пощи“ ЕАД“ и „Гарантиране на..

публикувано на 24.11.25 в 14:24

Пускат движението по Рогошко шосе до края на годината

До края на годината пускат движението по Рогошко шосе в участъка от моста на река Пясъчник до гробищата. Това съобщи кметът Костадин Димитров по време на инспекция на ремонтните дейности.  Строителните дейности в участъка са към своя край. Вече са подменени водопроводът и канализацията. Изградено е и ново улично осветление.  Още преди..

публикувано на 24.11.25 в 11:17
Александър Държиков и Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта - Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта. Това е Николай Душков от "Организация и контрол на транспорта".  Това е четвъртият зам-кмет по транспорта от началото на мандата на Костадин Димитров, който започна през 2023 г.  Душков сменя досегашния Александър Държиков, който отново ще поеме общинското предприятие "Жилфонд".  Смяната бе..

публикувано на 24.11.25 в 10:17

Двойно убийство и самоубийство в Поповица

Двойно убийство и последвало самоубийство е извършено в село Поповица. Това съобщи кметът на Садово Димитър Здравков. От полицията в Пловдив уточниха, че в къща в село Поповица в събота са открити три безжизнени тела. Според предварителната информация 82-годишен бивш военен е прострелял смъртоносно с огнестрелно оръжие съпругата и внука си, след което..

публикувано на 24.11.25 в 10:13