Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди вота голямата тема в обществото остава корупцията

Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

Много близки резултати и условна първа и втора позиция за ГЕРБ-СДС и за новата коалиция между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ показа проучване на „Тренд“. 

За възможното подреждане на основните участници в парламентарния вот на 2 април разговаряме с политолога проф. Анна Кръстева.

Проф. Кръстева коментира обединяването на двете партии ПП и ДБ: "Въпреки механичния сбор на процентите към двете партии, то трябва да е ясно, че политиката е повече от аритметика. Трябва да се отбележи, че това ще са избори под сянката на "Магнитски" и новите разкрития. Основният патос и на двете партии е антикорупционният. България трайно не може да се откъсне от последното място в ЕС по благосъстояние, и на първо място по корупция." 

"Днес голямата тема на българското общество продължава да е корупцията. Това е факт, който не го знае само прокуратурата и политиците", каза проф. Кръстева. Според нея и от САЩ и от Великобритания ни посочват примери, такива които се знаят от българите по площадите, протестиращи срещу корумпираните политици. 

По повод на партия "Възраждане": Всички тези процеси за борба с корумпирани лица, които идват от САЩ - наливат проценти при тази партия. Нашите партньори ще бъдат назовавани като врагове. 

"За процесите в БСП трябва сериозен анализ, но там вече имат министър, който е назован от партньорите на България", посочи още политологът. 

"ГЕРБ може да поднесе една изненада, и то приятна. Това ще стане ако Бойко Борисов отстъпи лидерското място.", смята Кръстева. Тя посочи, че това е партията на олигархията, завладяла държавата.

Основната битка между ГЕРБ-СДС и ПП и ДБ и изтласкването на по-малките партии: Като контрааргумент бих посочила, че в много държави имат механизми, където първата партия получава повече депутати, за да има стабилно представителство и да направи кабинет.

"Трябва да се направи правителство, защото идентификацията на партиите се мери в скалата за борбата с корупцията", заключи анализите проф. Анна Кръстева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности.  Днес в областната управа беше гласуван приемът за 2025/26 година. Въпреки по-малкото деца се увеличават паралелките в дуална форма на обучение и те ще са..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55