Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само тежките присъди ще стреснат безразсъдните шофьори

Делото за загиналото на пешеходна пътека в пазарджишкото село Братаница дете стигна до Върховния касационен съд.  Покрусеното семейство и близки протестираха пред съда заради условната присъда на полицая, блъснал с колата си на пътя в селото малката Моника. Инцидентът стана през юли 2021 г. 

Окръжният съд в Пазарджик наложи на бившия служител от БОП  Владимир Панайотов четири години и осем месеца затвор, а самият той се призна за виновен. 

На втора инстанция обаче, Пловдивският Апелативен съд  намали присъдата от ефективна на три години условно и четири години пробация. 

Това решение възмути близките, а прокуратурата протестира пред ВКС с искане делото да се върне за ново разглеждане.

Искането ни с държавното обвинение е взаимно, заяви пред Радио Пловдив Димитър Марковски, адвокат на семейството на загиналото дете.  Връщането  на делото не е самоцелно, а просто ВКС няма правомощия да замени присъдата - той може да го върне на предходната инстанция евентуално с указания, обясни той. 

Има вече доста сходни такива случаи – с протести на засегнатите семейства.

Част от решаването на проблема с войната по пътищата е и завишение размера на наказанията, налагани от съдилищата.  Когато бъдат осъдени по-строго с тежки наказания,  това вече действа като превенция на останалите.  Такава е идеята на Законодателя – да се въздейства върху обществото.  Тогава тези безразсъдни шофьори може да се замислят и да избегнат друга трагедия - подчерта извесният юрист. 

Трябва да се наблегне и на размера на глобите,  което също действа ограничаващо на шофьорите да не карат безразсъдно.

Съкратеното съдебно следствие дава привилегия на подсъдимия, но има и своите благоприятни последици, защото приключва бързо и срочно. Така се постига правораздаване в кратки срокове, но и със справедливи наказания.  Това може да се постигне дори и с редуцирането на присъдата с една трета.

Така е постъпил Пазарджишкия съд,  като първа инстанция. В този случай прокуратура и следствие са работили обективно и съвестно. Затова сега прокуратурата протестира условната присъда като несправедлива.

По принцип ВКС обявява решението си в едномесечен срок, така че прогнозата е за развръзка  в законоустановения срок. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54