През 2015-та година, ПУ „Паисий Хилендарски“, се присъединява към инициативата за отбелязване на Международния ден на антропологията. Началото е поставено в САЩ. Датата 20-ти февруари е избрана символично от пловдивското учебно заведение, тъй като събитието не е с фиксирана дата. Цяла една седмица от февруари се избира, за да се акцентира върху антропологията като наука и нейния фокус върху човека, и човешките различия и прилики. При Аристотел, понятието "anthropologos", се използва буквално като „говорене за човека“.
Денят на етнологията и антропологията в ПУ, започва в 13 часа в зала „Компас“, в Ректората. Събитието включва студентски интерактивни игри, инсталация за "мозъчна буря" на тема антропология. В 15 часа стартира и "Anthro flashmob". Това е международна масова акция, която насочва вниманието към антрополога като професионалист и част от общност, която заедно може да направи света по-добър.
В 16 часа, отново в зала „Компас“, е началото на дискусията: „Какво прави антропологията в България?“. Както и запознаване, на присъстващите, с актуални научноизследователски проекти, чрез дигитални постер-презентации. Предвидена е и среща на студентски етноложки клуб "Т. Ив. Живков". Финалната част на програмата, стартира в 17.30 часа, с парти в двора на Ректората.
Основната идея на събитието е не само хората да разберат с какво се занимават антропологията и етнологията, но и да се говори повече за тяхната необходимост, приложимост и развитие. Антропологията и етнологията са част от науките за човека, които дават възможност да се опознаваме по-добре, да разбираме другите и многообразието от общности, култури, религии, принципи и философии за живота, които всеки човек споделя и приема по свой начин.
„Инициативата е покана както към студенти и преподаватели, така и към хора, които по един или друг начин се интересуват от човека, от начина, по който живее, какво прави и т.н. Антропологията не е много позната у нас, дотолкова, че тя не е много приложима в различни аспекти от живота ни. По-скоро, хората я свързват с етнография, с изучаване на по-традиционни празници, фолклор и др. Някак е останало впечатлението, че антролопогията е по-затворена, по-академична дисциплина. Всъщност, в последните години нещата много се промениха. Пловдивската школа има добра традиция в тази посока и аз като нейн възпитаник, заедно с всички съмишленици, мои колеги, подехме тази инициатива да говорим повече за антропология, за да се видят нейните приложения. Как и с какво може да бъде полезна, тази наука? Както и да се популяризира все повече“, разказва д-р Светослава Манчева, антрополог и асистент в катедра „Етнология“.
„Антропологията може да бъде полезна с много неща. Там, където е замесен човек, там може да има принос на антрополозите и етнолозите. Все повече се развива в приложни дисциплини, също така се свързва с изкуствения интелект, с новите технологии, с умни устройства и т.н. Това допълнително разбиране за намесата на човек, кой как реагира, действа в определена ситуация и дори в използването на тези умни технологии. Светът се променя, променя се и науката. Променят се и хората, които я практикуват така, че е необходимо да сме адаптивни. Около нас, никога, не е скучно. Няма мълчание, постоянно се появяват някакви разсъждения, около различни теми. Идеята е събитието да е в неформален вариант, да е интересно, но в същото време да привлече внимание към етнологията и антропологията“, продължава д-р Светослава Манчева.
Един от проектите, който ще бъде представен на събитието в модула, който стартира в 16 часа, е проект на Философско-исторически факултет. Върху него се работи от няколко години, като се използва интердисциплинарен подход. Той е свързан с трансформациите на българското село и се казва „Селото в преход“. Част от другите проекти са свързани с проучвания, направени от докторантите на факултета, като те са насочени към изследване на социалните мрежи и начините на общуване в това пространство, най-вече от гледна точка на т.нар. инфлуенсъри.
„Там, където има човек, има интересни взаимодействия. Социалните мрежи създават един нов начин на общуване, създават културни норми и това е интересно за нас, като изследователи. Всъщност, можем да погледнем по един по-рационален и по-общ начин на нещата. Така, че социалните мрежи са ново средство за общуване. Не са променили толкова нещата, като комуникация между хората, колкото другите средства, които използваме“, казва още д-р Светослава Манчева.
„Ден на етнологията и антропологията 2023“ се организира от катедра "Етнология", към Философско-исторически факултет на ПУ, в сътрудничество с АКЕА "Мeдиатор". За записване в игрите и повече информация: ethnology_department@uni-plovdiv.bg или FB@departmentethnology.
Д-р Светослава Манчева е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте, в прикачения файл.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..