Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В дългосрочен план бавният ръст на лихвите у нас крие риск

Подготовката на банките за въвеждане на еврото върви в съответствие с плана и ако трябваше да приемем европейската валута на 1-ви януари догодина, за банките това нямаше да бъде  риск, каза в интервю за Радио Пловдив Кристофор Павлов - финансов анализатор на водеща българска банка у нас.

Според него въпросът дали въвеждането на еврото у нас е обратим процесът е сериозен, защото в част от обществото има притеснения от високата инфлация. 

Павлов не очаква да има ключова промяна на лихвите по заемите у нас. "В момента, в който се направи конверсията от лева към евро, трябва да се гарантира от банките, че губещи няма да има.  Банките са наясно и са готови за това и ще го направят когато дойде моментът", каза той.

По думите му има краткоросрочни положителни ефекти от факта, че бързото увеличение на лихвите в еврозоната не води до бърз ръст и у нас, но в дългосрочен план може да има негативни ефекти. "Увеличаването на лихвите е начинът да се охлади пазарът на недвижимите имоти. Трябва да е ясно, че на този пазар има неблагоприятни тенденции от няколко години и ако те продължат може да ни изправят пред нова криза с цените на недвижимите имоти", предупреди финансистът. 

Той уточни, че данните от българската икономика са по- добри от тези, които са прогнозирали за края на миналата година. "България ще успее да избегне две последователни тримесечия с отрицателен ръст на БВП. Очертава се през 2023 г. той да бъде по- висок.  Ръстът през януари вместо с 1,3% ще е 1,9-2%. Основната причина затова, наред с по- бавното пренасяне на лихвите у нас, е пазарът на труда, където не се наблюдават индикации за влошаване. В същото време се наблюдава по- висок ръст на заплатите, като така потреблението продължава да се задържи на положителни стойности, макар и ниски", каза Кристофор Павлов. По думите му прогнозите са по- предпазливи, заради войната в Украйна. 

"Докато тя не приключи общото усещане за непосредственото бъдеще ще бъде в сиви тонове", обясни анализаторът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38

Ръст на доходите има, но картината не е толкова розова

Ръст на доходите има, но картината не е чак толкова розова както излиза от данните на НСИ, тъй като цифрите са усреднени. Това обясни икономическият анализатор на КНСБ Петър Мишев по повод данните на статистическия институт, че доходите на лице от домакинството са се повишили с 20,4% през изминалата година. Икономическият анализатор обясни,..

публикувано на 19.04.24 в 10:58

Градината пази духа на Вазов и е най- подходящо да носи името му

Историкът Стефан Шивачев подкрепя идеята градината на ул. "Христо Г. Данов" да носи името на Иван Вазов. Той се вкючи в дискусията, подета от администрацията на район "Централен" не само с аргументи от документите, но и с тезата, че Пловдив дължи на Патриарха на българската литература този спомен и признателност. Да, наистина идеята за създаването на..

публикувано на 19.04.24 в 10:44

Клуб "Квант" свърза успешно средното и висшето образование

Международна научно-приложна конференция на знаещите ще се проведе тази събота и неделя във филиала на Техническия университет-Пловдив. Организатор е фондация “ Клуб Квант ”, чиято мисия е откриването на таланти в областта на науката и инженерството. Специален гост от Австралия ще бъде Джейн Томпсън – футуролог и социален откривател, основател..

публикувано на 19.04.24 в 09:51

България не е в криза, но Горският дебне зад ъгъла

"Демокрацията в България си функционира, има всички институции – има президент, има правителство, има парламент, няма някаква драма. Това, че в предизборно време, се вдига тонът на разговора, и се започват с номерата, които трябва да ги позиционират по-добре преди изборите, е напълно логично. Няма нищо фрапантно. Проблемът е, че действително, в..

публикувано на 18.04.24 в 16:46