Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна сблъсква ядрените сили на САЩ и Русия

"Посещението на американския президент в Киев беше отправна точка за всичко, на което ще станем свидетели. Речта на Байдън имаше две страни. Първата е подкрепата му за Украйна и от казаното стана ясно, че Вашингтон няма намерение да смекчава позицията си и ще продължи да подкрепя Киев в тази война, което е директен знак за намеса от страна на САЩ в подкрепа на Украйна. Втората, може би е по важната - с тази реч Байдън се опита да балансира и да обясни защо, въпреки тази категорична подкрепа на Вашингтон, войната няма да свърши скоро. Това заяви политическият анализатор  доц. Искрен Иванов.

"Далеч съм от мисълта, че тази среща е преминала с приятелско потупване по рамото. Задължително е станало въпрос за това, защо Америка няма да изпрати самолети, защо тази война не може да свърши толкова бързо, колкото искат украинците. За мен   речта на Байдън беше балансирана с ясната заявка, че Америка ще продължи да подкрепя Украйна в този конфликт".

По думите му, в речта на руския президент Владимир Путин има основен акцент - прекратяването на договора за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия. Всичко останало е фон- политически пълнеж, с който Путин се е опитал да изкаже руската гледна точка, по отношение на Църквата, културата и с идеологически послания да сплоти руското общество. 

"Най-важният сегмент в позицията на Путин обаче е, че оттук нататък Русия прекратява участието си в договора "НОВ СТАРТ", което  на международния език означава начало на нова надпревара във въоръжаването. Проблемът е, че Русия на този етап няма финансовите и технологични ресурси за такава надпревара и с този акт руският президент си оставя "вратичка" да започне ядрени опити и свободата да действа с всички възможни средства, за да победи в Украйна, вкл. и като разиграва ядрената карта".

Доц. Иванов подчерта още, че в момента съотношението на лагерите "за" и "против" снабдяване с оръжие на Украйна е 90 към 10. Държавите "против" всъщност са една - Унгария и други с колебания, но само по отношение на това, какви оръжия да бъдат доставени. За България е много по-рационално да продължи с доставките, защото негативите от решението те да бъдат спрени, ще надвишат рязко ползите и ще ни изпратят сред групичките държави, които се опитват да бъдат неутрални, но това им носи само негативи. 

"За мен оптималната позиция, която нашето правителство може да заеме, е тази на френския президент Макрон, който каза, че Франция  ще продължи доставката на оръжие, но само при три условия - доколкото те не отслабват нашия отбранителен капацитет, доколкотот не  крият рискове за ескалация на конфликта и доколкото те се употребяват целесъобразно. Такава трябва да бъде позицията на един европейски държавен глава, който да балансира между  тази - на САЩ и националния интерес, в контекста на членството в ЕС".

Не става въпрос просто за сблъсък между Русия и Украйна и кой е виновен за случващото се, а  за сблъсък между две ядрени сили - Русия и САЩ. Затова този конфликт е толкова опасен, защото може да ескалира по всяко време в нещо по-лошо, подчерта доц. Иванов.

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30