Производители на етерични масла обсъдиха днес как да се противопоставят на проект на Брюксел да забрани етеричните масла за употреба, като ги квалифицира като химичен, а не природен продукт.
„Ако се стигне до това компонентите на етеричните масла да бъдат класифицирани като химични вещества, което не е така по същество, би довело до негативи за бизнеса, за земеделските стопани, които са наши доставчици, също така. Но смятам, че няма да се стигне до там. България ще отговори доста категорично по този въпрос. В момента Българска национална асоциация е впрегнала целия си ресурс и научни кадри, които със своите доклади да докажат по-голямата полза на натурално-ароматичните продукти, отколкото тяхната вреда“, каза в интервю за Радио Пловдив Веселин Ганчев – производител на етерични масла и член на ръководството на Българската асоциация етерични масла, парфюмерия и комзетика.
Той уточни, че искането на Брюксел е на базата на конкретизирани определени негативи.
„Но така или иначе, ако вие сте алергични към ягоди, това не значи, че трябва да забраним ягодите да бъдат произвеждани. Просто няма да консумирате ягоди, а ще ги заместите с някакъв друг плод. В случая говорим за нещо такова. Не случайно се изисква да бъдат описани всички алергени, които се съдържат в етеричните масла, натуралните продукти и храните, за да могат хората с непоносимост към даден компонент, да го избягват“, обясни още Ганчев.
Производителите са оптимисти и смятат, че няма да се стигне до забрана на етеричните масла. Веселин Ганчев е категоричен, че има достатъчно доводи, които доказват, че тези продукти са натурални и при тях няма използвани никакви химически процеси.
„Те не са вредни, те са по-скоро полезни. Това, че в някое масло се съдържа микрокомпонент към който определен индивид ще е алергичен, това е друга работа“, коментира още Ганчев.
Цялото интервю с Веселин Ганчев можете да чуете в звуковия файл.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..