Мигрантският натиск е постоянен. У нас на повърхността излизат само определени акции, които са открити и осветени от българските правоприлагащи органи като МВР и ДАНС.
Има обаче редица случаи на мигранти, починали в нашите гори. Тези случаи нашите органи не ги осветяват.
Това заяви пред Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков.
Подобен тип предизвикателство пред българската система за национална сигурност е нещо, което за съжаление нашите институции и българските политици не могат да осъзнаят, че по никакъв начин не отстъпва по значение с проблемите с инфлацията, с пенсиите, със заплатите.
Това е нещо, което е достатъчно значимо, за да влезе в постоянния фокус на нашата държава.
Проф. Чуков подчерта, че бълграските политици нямат завършена програма за борба срещу бежанския натиск. Липсва каквато и да било концепция или философия за това.
Гърция като пример
В специализираните сайтове, които следят бежанските проблеми, Гърция някак си започна да остава на заден план.
Доказателство за това е, че морските набези на мигранти от Турция вече не отиват в Гърция, а директно отиват в Италия. И това е резултат от решителни действия и наличието на философия за справяне с проблема.
У нас трябва да има ядро от политици, които да станат държавници и те да осъзнаят това.
Според проф. Чуков е добър ход изпращането на военнослужещи от Българската армия на българо-турската граница. По думите му, друг е въпросът дали и този контингет също би бил достатъчен.
И пак даде за пример от Гърция, която е много по - активна с държави, които искат да окажат помощ чрез присъствието на личен състав, но по линия на Фронтекс. Т. е. това е много ясно партньорство със съюзниците ни от ЕС като не става въпрос само за техника - радари, дронове, и екипировка, а и за жива сила.
В България това не се приема и не се изпълнява, посочи професорът.
Идва цунами от нови бежанци
В северозападна Сирия без подслон са над 5 милиона души. Това е новозараждаща се не вълна, а цунами, което тръгва към Турция и оттам към Европа.
Оттук - нататък Европа ще бъде обект на много сериозен бежански и мигрански натиск. Практически той ще е отвсякъде.
У нас на повърхността излизат компактни групи афганистанци. Това е резултат от отношението на Европа към Афганистан.
Ако Европа беше признала талибаните, тези групи хора нямаше да имат право да пристигат в ЕС. Сега те бягат от лошите талибани и на практика са икономически мигранти.
Огромни контингенти, огромни маси хора не искат да приемат и да живеят в тези икономически, политически, климатични и социални условия, които са в техните държави.
Тези хора ще търсят все повече пролуки, за да дойдат да живеят в Европа. За съжаление, една от тези пролуки е България и ние вече сме свидетели на този процес.
Интервюто на Иванка Петкова с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..