Мигрантският натиск е постоянен. У нас на повърхността излизат само определени акции, които са открити и осветени от българските правоприлагащи органи като МВР и ДАНС.
Има обаче редица случаи на мигранти, починали в нашите гори. Тези случаи нашите органи не ги осветяват.
Това заяви пред Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков.
Подобен тип предизвикателство пред българската система за национална сигурност е нещо, което за съжаление нашите институции и българските политици не могат да осъзнаят, че по никакъв начин не отстъпва по значение с проблемите с инфлацията, с пенсиите, със заплатите.
Това е нещо, което е достатъчно значимо, за да влезе в постоянния фокус на нашата държава.
Проф. Чуков подчерта, че бълграските политици нямат завършена програма за борба срещу бежанския натиск. Липсва каквато и да било концепция или философия за това.
Гърция като пример
В специализираните сайтове, които следят бежанските проблеми, Гърция някак си започна да остава на заден план.
Доказателство за това е, че морските набези на мигранти от Турция вече не отиват в Гърция, а директно отиват в Италия. И това е резултат от решителни действия и наличието на философия за справяне с проблема.
У нас трябва да има ядро от политици, които да станат държавници и те да осъзнаят това.
Според проф. Чуков е добър ход изпращането на военнослужещи от Българската армия на българо-турската граница. По думите му, друг е въпросът дали и този контингет също би бил достатъчен.
И пак даде за пример от Гърция, която е много по - активна с държави, които искат да окажат помощ чрез присъствието на личен състав, но по линия на Фронтекс. Т. е. това е много ясно партньорство със съюзниците ни от ЕС като не става въпрос само за техника - радари, дронове, и екипировка, а и за жива сила.
В България това не се приема и не се изпълнява, посочи професорът.
Идва цунами от нови бежанци
В северозападна Сирия без подслон са над 5 милиона души. Това е новозараждаща се не вълна, а цунами, което тръгва към Турция и оттам към Европа.
Оттук - нататък Европа ще бъде обект на много сериозен бежански и мигрански натиск. Практически той ще е отвсякъде.
У нас на повърхността излизат компактни групи афганистанци. Това е резултат от отношението на Европа към Афганистан.
Ако Европа беше признала талибаните, тези групи хора нямаше да имат право да пристигат в ЕС. Сега те бягат от лошите талибани и на практика са икономически мигранти.
Огромни контингенти, огромни маси хора не искат да приемат и да живеят в тези икономически, политически, климатични и социални условия, които са в техните държави.
Тези хора ще търсят все повече пролуки, за да дойдат да живеят в Европа. За съжаление, една от тези пролуки е България и ние вече сме свидетели на този процес.
Интервюто на Иванка Петкова с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..