Според Владимир Вълев обаче работата на граничарите може да бъде подобрена с подновяване на материално-техническото състояние на структурата. Той отбеляза още, че те имат нужда от високо проходими автомобили, от съвременни средства за съобщения и наблюдение.
„Те никога няма да бъдат достатъчни, защото обслужването на една толкова дълга граница (136 километра) отнема голям кадрови и технически ресурс. Знаете, че на българо-турската граница се изгради една ограда, която страда от множество дефекти. Има необходимост и от пътища“, добави още Вълев.
Мигрантите през последните години са предимно от Сирия, Афганистан, но има и от африкански страни. Основният канал за придвижването им в България е АМ „Тракия“. Прокурор Вълев е категоричен, че наказанията за каналджийство трябва да бъдат завишени, за да може да има една по-добра превенция.
„Няма как да не отчетем и че закриването на специализираната прокуратура позволи развитие на организирани престъпни групи, което беше в един намален размер в изминалите години“, каза Вълев.
Предизвикателствата пред България и Европа на фона на засиления мигрантски натиск са сходни, като първото е свързано със законодателство, отбеляза Вълев. Според законодателството всеки, който премине границата има право, ако желае, да кандидатства за статут на бежанец или хуманитарен статут. Това означава да подаде документи до председателя на Държавна агенция за бежанците, да бъде настанен в страната, докато компетентните органи не се произнесат по молбата му. Едва след това следва съдебен контрол.
„Големият обем мигранти съвсем естествено затормозява дейността на административните органи. Към момента в България този натиск не се усеща, но по отношение на Италия проблемът е съществен.
През последните 5 години Фронтекс осъществява действия по спасяване на лица, които се придвижват по Средиземно море с негодни плавателни съдове. Спасени са 350 000 мигранти. Това са лица, които са платили определена сума, за да бъдат докарани до Италия, Испания, Гърция и са ги зарязали по пътя с риск да се удавят“, обясни Вълев.
Като положителна тенденция в процеса с преодоляване на засиления мигрантски натиск прокурорът отбеляза, че Фронтекс е успял в кратък период от време значително да увеличи правомощията си.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..